შს მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ბესიკ ამირანაშვილმა და შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა, დავით ნატრიაშვილმა მონაწილეობა მიიღეს თბილისში გამართულ 2 დღიან რეგიონულ კონფერენციაში - „ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის კოორდინატორთა ქსელი - კანონის აღსრულება, ინფორმაციის გაცვლა“.
კონფერენციაზე ოპერატიული საქმეების ანალიზის შესახებ იმსჯელეს და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან დაკავშირებული მიმდინარე საერთაშორისო ოპერატიული საქმეები განიხილეს.
კონფერენციას ავსტრიის ბუნდესკრიმინალამტის კრიმინალური პოლიციის უფროსი ერნსტ გაიგერი, ამავე სამსახურის ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი პოლ მარუშეკი, აღმოსავლეთ ევროპული კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლის სამსახურის წარმომადგენელი ალოის ზორვეგი, ასევე, მოლდოვის, უკრაინის, ბელარუსის, სომხეთის, აზერბაიჯანის კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტების და ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
საქართველო ერთ-ერთი ძირითადი პარტნიორი ქვეყანაა კავკასიის რეგიონიდან, რომელიც საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობასთან დაკავშირებით ევროკავშირის პროექტში ჩაერთო. პროექტი რეგიონის ქვეყნებს შორის ოპერატიულ თანამშრომლობას, ინფორმაციის გაცვლას, არალეგალური ფულის მიმოქცევის კონტროლს და დამნაშავეთა დაკავების პროცესში კოორდინაციას გულისხმობს. იგი, ასევე, ხელს უწყობს ოპერატიული თანამშრომლობის გაღრმავებას და ერთობლივი გამოძიებების ინიცირებას.

• MIA hosted regional conference on the topic of police cooperation
Deputy Minister of Internal Affairs Besik Amiranashvili along with director of the Central Criminal Police Department Davit Natriashvili took part in “Organized Crime Coordinators Network- Law Enforcement, Exchange of Information”.
At the conference parties discussed operative case analysis as well as ongoing international operative cases led along with the EU member states.
The conference was attended by Ernst Geiger, Head of Criminal Police Department of the Federal Ministry of Interior, Pol Marouschek, Head of Analytical Department of the aforementioned service, representative of the Organized Crime Bureau, East Europe unit-Alois Zorweg as well as representatives of National Central Bureaus of Interpol and Criminal Police Departments of Moldova, Ukraine, Belarus, Armenia and Azerbaijan.
Georgia is one of the main partner countries from Caucasus region, which got involved in EU project on international police cooperation. The project envisages cooperation between the countries of the region, as well as exchange of information, illegal money circulation control and coordination in the process of arresting offenders. The project will also further enhance operative cooperation and initiation of the joint investigations.