• შსს-მ სანაპირო დაცვის დღე აღნიშნა
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დაარსებიდან 19 წელი შესრულდა. სანაპირო დაცვის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება ფოთში, სანაპირო დაცვის ბაზაზე, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, დათო ნიკოლეიშვილმა გახსნა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ შს სამინისტროს, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებს სანაპირო დაცვის დღე მიულოცა და სამშობლოსთვის გაწეული სამსახურისთვის მადლობა გადაუხადა:
„ჩემთვის დიდი პატივია თქვენთან ერთად მუშაობა. ამაყი ვარ, რომ დღეს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზაზე, თქვენთან ერთად ვიმყოფები და ჩვენს სტუმრებს სანაპირო დაცვის განვითარებაზე ვესაუბრებით. დღეს, უსაფრთხოების გარემოში არსებული გამოწვევების ფონზე, საქართველოს სანაპირო დაცვის გაძლიერება განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს. ძლიერი, თანამედროვე და მოდერნიზებული სანაპირო დაცვის აღმშენებლობა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ჩვენ ყოველდღიურ რეჟიმში ვმუშაობთ ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, რომ საქართველოს სანაპირო დაცვა დასავლური სტანდარტების შესაბამისად განვითარდეს“, - განაცხადა დათო ნიკოლეიშვილმა.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის 25 თანამშრომელი, სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და მიღწეული წარმატებებისთვის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს I ხარისხის მედლით -"განსაკუთრებული დამსახურებისათვის", შინაგან საქმეთა სამინისტროს II ხარისხის მედლით - "განსაკუთრებული დამსახურებისათვის", შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამკერდე ნიშნით - „უმწიკვლო სამსახურისათვის (10 წელი)“, მედლით - "საქართველოს სასაზღვრო პოლიციაში უმწიკვლო სამსახურისათვის (10 წელი)", სამკერდე ნიშნით - "საპატიო მესაზღვრე", სამკერდე ნიშნით -"ვეტერანი მესაზღვრე" და მადლობის სიგელით დააჯილდოვა.
ღონისძიების დასასრულს, სტუმრებისთვის საჩვენებელი სააბორდაჟო და სამაშველო სწავლება ჩატარდა, რომელშიც, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის პირად შემადგენლობასთან ერთად, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სპეციალური დანიშნულების ავიაციის მთავარი სამმართველოს წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, ღონისძიების დამსწრე სტუმრებთან ერთად, 2008 წლის აგვისტოს ომში სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო.

It has been 19 years since the Coast Guard of the MIA Border Police established. The official solemn ceremony, held at the Poti Base of the Coast Guard Department, was open by the welcome speech of the Head of the MIA Border Police Dato Nikoleishvili.
The ceremony was in attendance of the representatives of the Ministry of Interior, the diplomatic corps accredited in Georgia and the international organizations.
The Head of the MIA Border Police congratulated the personnel of the Coast Guard Department with the Coast Guard’s day and thanked them for their dedicated service:
“It’s a great honor to work with you side by side. I’m proud to be here today, at the Poti Base of the Coast Guard Department of the MIA Border Police and to be talking about the development of the Georgian Coast Guard to our guests. It’s highly important to strengthen the Georgian Coast Guard while addressing the security challenges. The MIA has set the development of the strong and modern coast guard as one of its main priorities. We work very closely with our partners at a daily basis to evolve the Georgian coast guard in line with the western standards”, - declared Dato Nikoleishvili.
The Head of the MIA Border Police awarded 25 servicemen from the Coast Guard Department for executing their duties meritoriously with the 1st Degree Medal of the MIA for “Special Merit”, the 2nd Degree Medal of the MIA for “Special Merit”, the badge of the MIA for “Excellent Duty (10 Years)”, the Medal of the Border Police for “Excellent Duty (10 Years)”, the Badge “Honorable Border Guard” and the Badge “Veteran Border Guard”, as well as certificates of Appreciation.
By the end of the ceremony, the guests were able to attend demonstrative boarding and search and rescue exercises, conducted by the Coast Guard Department and Special Aviation Main Office of the MIA Border Police of Georgia.
The Head of the MIA Border Police and guests paid their respects and decorated with wreath the memorial to the Georgian sailors fallen for the territorial integrity in the August war of 2008.