შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბათუმის საკრებულოს წევრი – მამული ჟღენტი სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყნების და თაღლითობაში დახმარების გაწევის ფაქტზე, ხოლო მოქალაქეები – მალხაზ გ. და გუგული დ. წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ დიდი ოდენობით თაღლითობის ფაქტზე ამხილეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2013 წლის ივლისში გუგული დ-მ და მისმა შვილმა მალხაზ გ-მ ბათუმში სახელმწიფოს კუთვნილი 863 კვ.მ მიწის ნაკვეთის მოტყუებით დაუფლება განიზრახეს. განზრახვის სისრულეში მოყვანის მიზნით, მათ ზემოაღნიშნული მიწის ნაკვეთი თვითნებურად შეღობეს. თვითნებურად დაკავებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების უფლებამოსილების განმახორციელებელ მუდმივმოქმედ კომისიას განცხადებით მიმართეს, თითქოს გუგული დ. 20 წლის განმავლობაში ფლობდა მითითებულ მიწის ნაკვეთს და მასზე საკუთრების უფლების მოპოვება ითხოვეს.
ბათუმის საკრებულოს წევრმა და ამასთანავე, თვითნებურად დაკავებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების მუდმივმოქმედი კომისიის თავმჯდომარე მამული ჟღენტმა, გუგული დ-სა და მალხაზ გ-ს განზრახვის სისრულეში მოყვანის მიზნით, ბოროტად გამოიყენა თავისი სამსახურებრივი უფლებამოსილება, კომისიის წევრები შეცდომაში შეიყვანა და დაარწმუნა, რომ გუგული დ-სთვის მიწის ნაკვეთის გადაცემა კანონის მოთხოვნებს აკმაყოფილებდა. აღნიშნული გზით გუგული დ. და მალხაზ გ. 863 კვ.მ მიწის ნაკვეთს თაღლითურად დაეუფლნენ, რითაც სახელმწიფოს დიდი ოდენობით – 149149 ლარის მატერიალური ზარალი მიადგა.
გამოძიება მამული ჟღენტის მიმართ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყნების და თაღლითობაში დახმარების გაწევის ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 25-180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ და მე-3 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტებით და 332-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო გუგული დ-სა და მალხაზ გ-ს მიმართ – წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ, დიდი ოდენობით თაღლითობის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ა“ და მე-3 ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტებით).

• member of Batumi Local government detained for swindling by MIA
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs exposed members of Batumi local government Mamuli Jghenti for misusing his official powers and assistance in committing swindling while citizens –Malkhaz G. and Guguli D. were exposed for committing swindling in large quantities in group.
Investigation established that in July of 2013 Guguli D. and his son Malkhaz G. plotted to appropriate 863 square meters of land area. In order to fulfil their plan they illegally installed fences and addressed ownership standing commission in order to make legal illegally appropriated land area. In the statement detainees wrote that owned the mentioned land area for 20 years and asked for legalization of the land.
Member of Batumi local government and at the same time member of ownership standing commission –Mamuli Zhgenti misused his powers in order to fulfill the plot of Guguli D. and Malkhaz G. misleaded members of the commission and assured them that registrationof the land on Guguli D’s name was in compliance with the law. Thus Guguli D. and Malkhaz G. managed to appropriate 863 square meters of land area by swindling and inflicted fiscal damage to the state in the amount of 149149 GEL in total.
Investigation against Mamuli Zhgenti is in progress on the fact of misusing powers and assistance in swindling (article 25-180 II part, sub-paragraph A and III part, sub-paragraph B and article 332 I part). Investigation against Guguli D. and malkhaz G. is in progress on the fact of swindling committed by the group in large quantities (article 180, II part, sub-paragraph A and part III, sub-paragraph B of the Criminal Code.