• შსს-მ საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კამპანიის ფარგლებში ახალციხეში იმიტირებული ქ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კამპანიის - „შენი გულისთვის, შენი უსაფრთხოებისთვის“ ფარგლებში, ქალაქ ახალციხეში, რაბათის ციხის მიმდებარე ტერიტორიაზე, შალვა ახალციხელის ხსენების დღისადმი მიძღვნილ სახალხო დღესასწაულზე, მოქალაქეებს იმიტირებულ უსაფრთხო ქალაქში – „ეს ჩემი ქალაქია“ უმასპინძლა.
იმიტირებულ ქალაქში შს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის კუთვნილი ტექნიკა, შეიარაღება და აღჭურვილობა იყო წარმოდგენილი. გამოფენის გარდა, ბავშვებსა და მოზრდილებს უამრავი სიურპრიზი დახვდათ:
შსს-ს აკადემიამ ღონისძიებაზე ანიმაციური გმირი „პოლი“ წარმოადგინა, რომელმაც უსაფრთხო ქალაქის სტუმრებს მეგზურობა გაუწია. აკადემიის ვირტუალურ ტირში მისულ მოქალაქეებს კი საშუალება ჰქონდათ, ინსტრუქტორის დახმარებით, რამდენიმე წუთით, პოლიციელის როლი მოერგოთ.
შსს-ს მომსახურების სააგენტომ პატარებისთვის შემეცნებით-გასართობი კუთხე მოაწყო, სადაც სააგენტოს თანამშრომლებმა, ველოსიპედის მართვის მოწმობის მოსაპოვებლად, 5-დან 10 წლამდე ასაკის ბავშვებს სახალისო თეორიული და პრაქტიკული გამოცდა ჩაუტარეს. სტუმრებმა მომსახურების სააგენტოს მიერ წარმოდგენილი შსს-ს სპორტული კლუბი MIA Force-ის სარბოლო ავტომობილები და ფოტოგამოფენა დაათვალიერეს. შსს-ს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების პროგრამის სახე, ევროპის ჩემპიონი ძარიანი ავტომობილებით რბოლაში დათა ქაჯაია მათ შსს-ს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების კამპანიაზე ესაუბრა.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს სახალისო შემეცნებით-გასართობ კუთხეში პატარებს საშუალება ჰქონდათ, სახანძრო ავტომანქანა დაეთვალიერებინათ და გასაბერ სასრიალო ბატუტზე ესრიალათ. მათ უსაფრთხოებაზე კი შსს-ს მეხანძრე-მაშველები ზრუნავდნენ.
შსს-ს „112“-ის დეპარტამენტმა წარმოადგინა ინოვაციური საბავშვო პროექტი - „112-ის კოსმოსური ხომალდი“, სადაც მოზარდებმა თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, სპეციალურად მათთვის შექმნილ კომპიუტერულ თამაშებში მიიღეს მონაწილეობა.
შსს-ს დაცვის პოლიციის დეპარტამენტმა დაცვის პოლიციის საგამოფენო კუთხეში, ბავშვებს საინტერესო სათავგადასავლო თამაშები, სიმბოლური საჩუქრები და სიურპრიზები დაახვედრა. დაცვის პოლიციამ „დაცულ ქუჩაზე“ ინკასაციის და ოპერატიული რეაგირების სპეცავტომობილები, ასევე, ეკოლოგიური ტრანსპორტი წარმოადგინა.
საპატრულო პოლიციამ საგამოფენო სივრცეში პატრულ-ინსპექტორის აღჭურვილობა და საპატრულო პოლიციის ტრანსპორტი: „ფორდ-ინტერსეპტორი“, საპატრულო პიკაპები, მოტოციკლები და „სეგვეი“ განათავსა.
სასაზღვრო პოლიციამ კი სახმელეთო საზღვრის დაცვისა და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტების ტრანსპორტისა და აღჭურვილობის გამოფენა მოაწყო. სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაეთვალიერებინათ საზღვრის დაცვის კვადროციკლები, სანაპირო დაცვის მყვინთავის აღჭურვილობა, სააბორდაჟო აღჭურვილობა, ქიმიური და რადიაციული ნივთიერებების დეტექტორები, ინდივიდუალური ფანარი, რადიაციის იდენტიფიკატორი, ღამის ხედვის ხელსაწყო, ადგილმდებარეობის განსაზღვრის სისტემა, ფოტოხაფანგი და ასტრონომიული ბინოკლი.
განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის საგამოფენო სივრცეში განთავსებული იყო სპეციალური აღჭურვილობა და საბრძოლო ჯავშანტექნიკა: „კობრა“, „მგელი“, „დეფენდერი“.
იმიტირებული ქალაქის საზღვრებს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლები და სპეციალურად გაწვრთნილი ძაღლები იცავდნენ, ხოლო სტუმრების უსაფრთხოებასა და წესრიგზე პატრულ-ინსპექტორები ზრუნავდნენ.

• Mock-town staged within the frames of the traffic safety campaign
The Ministry of Internal Affairs has hosted citizens in a mock-safe town - "This is my city" within the frames of traffic safety campaign-“For the sake of you and your safety”. The city was arranged in the vicinity of Rabati Castle, located in the town of Akhaltsikhe, marking Shalva Akhaltsikheti day.
In mock town, the technic, armament and equipment of different units of the MIA were presented. Besides the exhibition, various surprises were prepared for the children and adults.
The MIA Academy presented the animation hero "Poly" at the event, who guided guests of the safe city. Citizens who came to the virtual shooting range were able to become policeman for a few minutes with the help of the instructor.
The Service Agency of the Ministry of Internal Affairs organized a cognitive-entertainment area for the children, where the staff of the Service Agency conducted a fun theoretical and practical examination for children aged 5 to 10 to obtain a bicycle driving license. The guests visited racing cars and photo exhibition presented by the Service Agency. The face of the MIA traffic safety program, the champion of European championship, discussed the MIA traffic safety campaign.
The children were able to see a fire truck of the MIA Emergency Situations Management Agency and have fun on trampoline, while MIA firefighters ensured their security.
The 112 department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia has introduced innovative project for children - "112 Spacecraft", where teenagers participated in specially designed computer games using modern technologies.
The Security Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in the Security Police Exhibition Corner, involved Children in interesting adventures and handed out symbolic gifts. On the "safe street" the security police presented encashment and operational response vehicles, as well as eco-transport.
Patrol Police Department presented patrol equipment and patrol vehicles, including "Ford-Interceptor", patrol pickups, motorcycles and etc.
The Border Police organized an exhibition of transport and equipment of Land Border Defense and Coast Guard departments. Guests had the opportunity to visit border guards’ quadrocycles and coast guards’ diving equipment, chemical and radiation detectors, individual flashlight, radiation identifier, night vision equipment, location determination system, photo trap and astronomical binoculars.
Special equipment and ammunition: "Kobra", "Wolf" and "Defender" were presented in the exhibition venue of the Special Tasks Department.
Border police officers and specially trained dogs defended the borders of mock town, while patrol inspectors took care of the security and order of the guests.