• შსს-მ პროფესიული სპორტული შეჯიბრების მონაწილის და ორგანიზაციის მოსყიდვის ფაქტზე ...
შსს-მ პროფესიული სპორტული შეჯიბრების მონაწილის და ორგანიზაციის მოსყიდვის ფაქტზე საფეხბურთო კლუბ „სტუ თბილისის“ პრეზიდენტი, მოქმედი და ყოფილი ფეხბურთელები დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, თბილისსა და ქუთაისში კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ პროფესიული სპორტული შეჯიბრებების მონაწილეთა მოსყიდვის ფაქტზე დააკავეს: საფეხბურთო კლუბ „სტუ თბილისის“ პრეზიდენტი ოთარ შენგელია, საფეხბურთო კლუბ “საჩხერის ჩიხურას“ ყოფილი სელექციონერი და ყოფილი ფეხბურთელი დავით გენძეხაძე, აზიური ტოტალიზატორის - „ibcbet“-ის წარმომადგენელი ამიერკავკასიაში ომარ ნ, საფეხბურთო კლუბ „ხარაგაულის ჩხერიმელას“ მოქმედი ფეხბურთელები – გიორგი გ. და თემურ ს, საფეხბურთო კლუბ „ქუთაისის ტორპედოს“ ყოფილი ფეხბურთელი გიგა ბ, ასევე ორი პირი – იოსებ გ. და გიორგი კ, რომლებიც მოსყიდვაში მონაწილეობდნენ.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებული პირები 10 000 ლარიდან 20 000 ლარამდე თანხის სანაცვლოდ, წინასწარ ურიგდებოდნენ საქართველოს ეროვნულ საფეხბურთო ჩემპიონატში მონაწილე სხვადასხვა გუნდის წარმომადგენლებს კონკრეტული საფეხბურთო მატჩების სასურველი შედეგით დასრულებისთვის. შემდეგ, წინასწარ მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, ონლაინ ტოტალიზატორებში შესაბამის ფსონებს ათავსებდნენ და მოგებულ თანხას ერთმანეთში ინაწილებდნენ.
გამოძიება ორგანიზებული ჯგუფის მიერ პროფესიული სპორტული შეჯიბრების მონაწილის ან ორგანიზაციის მოსყიდვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 203-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 4-დან 6 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

• On the fact of bribing participant or organizer of professional sports competiti...
On the fact of bribing participant or organizer of professional sports competition, president of “STU Tbilisi” football club, former and active footballers were detained by MIA
The officers of Anti-corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching and investigative activities simultaneously held in Tbilisi and Kutaisi, a number of individuals were detained for bribing participants of professional sport competitions. Law enforcers detained the following persons: Otar Shengelia- President of “STU Tbilisi” football club, former selections manager of “Sachkhere Chikhura” former football player- Davit Gendzekhadze, Omar N. -representative of Asian Bookmaker Sports Betting facility -„ibcbet“ in Caucasus region, footballers of “Kharagauli Chkherilema” football club – Giorgi G. and Temur S. former footballer of “Kutaisi Torpedo” Giga B. and two citizens – Ioseb G. and Giorgi K. who participated in bribery.
The investigation established that the arrested persons in exchange for money which varied from 10 000 to 20 000 GEL made pre-agreements with the representatives of the different teams, participating in the National Championship soccer matches for achieving the desired results. Then, based on the information received in advance, made bets via online bookmaking web sites and the won money was shared between each other.
Investigation is in progress on the fact of bribing participant or organizer of professional sports competition committed by the organized group, article 203, III part of the Criminal Code. The committed crime envisages from 4 to 6 years of imprisonment.