• შსს-მ ნარკოდანაშაულისთვის საბერძნეთის რესპუბლიკის ორი მოქალაქე დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს და სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, საბერძნეთის მოქალაქეები, მამა-შვილი - 1989 წელს დაბადებული ალეკო ჟ. ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის, ხოლო 1964 წელს დაბადებული მამუკა ჟ. განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ბრალდებით თბილისში, ორთაჭალის ავტოსადგურის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს.
სამართალდამცველებმა ალეკო ჟ-ს პირადი ჩხრეკისას 0,00061 გრ ჰეროინი და 0,0050 გრ ნარკოტიკული საშუალება ბუპრენორფინის შემცველი აბის 4 ნატეხი, ხოლო მამუკა ჟ-ს კუთვნილი ველოსიპედის კორპუსიდან 0,6724 გრ ნარკოტიკული საშუალება ბუპრენორფინის შემცველი 141 აბი და 23 ნატეხი ამოიღეს. გამოძიებამ დაადგინა, რომ მამუკა ჟ-მ ნარკოტიკი საბერძნეთის რესპუბლიკიდან საქართველოში უკანონოდ შემოიტანა.
ნარკოლოგიური შემოწმებით ალეკო ჟ-ს ბუპრენორფინის და ტეტრაჰიდროკანაბინოლის ჯგუფის ნარკოტიკის მოხმარების ფაქტი დაუდგინდა.
გამოძიება ალეკო ჟ-ს მიმართ ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო მამუკა ჟ-ს მიმართ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის და საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილის „ა“ქვეპუნქტით და 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• Two Greek citizens detained for illegal purchase keeping and import of drugs in...
Two Greek citizens detained for illegal purchase keeping and import of drugs in especially large quantities
The officers of the Central Criminal Police Department along with Samegrelo-Zemo Svaneti police department as a result of jointly held operative-searching and investigative activities Greek citizen Aleko Zh. (DoB 1989) and Mamuka Zh. (DoB 1964) were detained for illegal purchase keeping and import of drugs in especially large quantities in vicinities of the Ortachala bus station.
During the personal search of Aleko Zh. 0,00061 gr of the drug substance and 4 pieces of the tablet containing buprenorphine drug were seized while law enforcers detected 141 pills and 23 also containing buprenorphine drug from the body of Mamuka Zh’s bicycle. Investigation established that Mamuka Zh. Imported drugs from Greece.
Drug test revealed that Aleko Zh. was under the consumer of drugs.
Investigation against Aleko Zh. is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of drugs while investigation against Mamuka Zh. is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of drugs and import on the territory of Georgia, article 260, VI part, sub-paragraph A and article IV, sub-paragraph A of the Criminal Code.