შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1964 წელს დაბადებული თეიმურაზ ლ. განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ავტომაგისტრალის 21-ე კილომეტრზე დააკავეს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის პირადი ჩხრეკისას, 17 აბი „სუბოქსინი“ და 14 აბი „სუბუტექსი“ ამოიღეს, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით 0,248 გრ ბუპრენორფინს შეიცავს. დაკავებული ჩადენილ დანაშაულს აღიარებს.

The officers of main division for the illegal circulation of narcotics of Central Criminal Police Department as a result of operative-searching and investigative activities detained Teimuraz L. (DoB 1964) for illegal purchase and keeping of drugs in especially large quantities on 21st km of Senaki-Leselidze highway.
As a result of personal search of the detainee, law enforcers seized 17 pills of “Suboxine” and 14 pills of “Subotex”, which according to expertise results contains 0,248 gr. of Buprenorphine. The detainees has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of drugs in especially large quantities. (Article 260, part III, subparagraph “A” of the Criminal Code of Georgia.