• შსს-მ მარნეულის რაიონის სოფელ ყიზილაჯლოს 48-ე საარჩევნო უბანში მომხდარ ინციდენტშ...
შსს-მ მარნეულის რაიონის სოფელ ყიზილაჯლოს 48-ე საარჩევნო უბანში მომხდარ ინციდენტში მონაწილე 6 პირი დააკავა
შსს-ს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, მიმდინარე წლის 8 ოქტომბერს, მარნეულის რაიონის სოფელ ყიზილაჯლოში, 48-ე საარჩევნო უბანში, საარჩევნო კომისიის მუშაობისთვის ხელის შეშლის და პოლიციელებისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ფაქტებზე, საქართველოს სსკ-ს 163-ე და 353-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის, რუსთავის საქალაქო სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, 6 პირი: 1997 წელს დაბადებული რ.ზ., 1994 წელს დაბადებული მ.ნ., 1996 წელს დაბადებული ბ.მ., 1996 წელს დაბადებული ჰ.კ., 1992 წელს დაბადებული ვ.კ. და 1993 წელს დაბადებული ა.ნ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ აღნიშნული პირები საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მომხდარი ინციდენტის დროს, განსაკუთრებული აგრესიით გამოირჩეოდნენ. ისინი მოქალაქეებს საარჩევნო უბანში შეჭრისა და საარჩევნო ყუთის გატაცებისკენ მოუწოდებდნენ, ხოლო ადგილზე წესრიგის დაცვის მიზნით მობილიზებულ სამართალდამცველებს ქვები დაუშინეს. დაპირისპირების შედეგად, რამდენიმე სამართალდამცველი, მათ შორის, ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე დაშავდა. თავდამსხმელებმა საარჩევნო ყუთის გატაცება ვერ შეძლეს. შემთხვევის ადგილზე მობილიზებული იქნა პოლიციის დამატებითი ძალები. სამართალდამცველების ჩარევის შედეგად, სიტუაცია განიმუხტა.
შსს-ს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტი, მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, გამოძიებას საქართველოს სსკ-ს 162-ე პრიმა მუხლით აწარმოებს, რაც კენჭისყრის შენობაში, საარჩევნო კომისიის განთავსების ადგილას, ან მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე ძალადობას ან ძალადობის მუქარას გულისხმობს.
სამართალდამცველები, ინციდენტში მონაწილე სხვა პირების დადგენა-დაკავების მიზნით, ინტენსიურ ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებებს აწარმოებენ.

• Six persons detained by MIA in connection with the incident that took place at N...
Six persons detained by MIA in connection with the incident that took place at N48 polling station in Kizil-ajlo
The officers of Kvemo Kartli police department detained six persons, based on the decision of the court. The detainees are as follows: R.Z (DoB 1997) M.N. (DoB 1994) B.M. (DoB 1996) H.K. (DoB 1996) V.K. (DoB 1992) and A.N. (DoB 1993). The mentioned persons were detained in connection with the incident that took place at N48 polling station in Kizil-ajlo, Marneuli on the charges of Interference into Works of Election Commission and resistance offered to police officer.
Investigation established that the mentioned persons, during the incident at the polling station, were distinguished for their extremely aggressive behavior. They called on citizens to break into the polling station, steal the ballot box and threw stones to the direction of the police officers mobilized for preserving public order. As a result of the confrontation several policemen, including deputy director of Kvemo Kartli police department, were injured. Offenders failed to steal the ballot box. Additional police forces have been mobilized at the site. As a result of police intervention the situation was deescalated.
Kvemo Kartli Police Department conducts investigation under the article 162 (1) envisaging Interference into Works of Election Commission or violence/threat of violence in the polling station, place of election commission location or the adjacent territory.
Law enforcers are carrying out operative-investigative activities in order to reveal others involved in the incident and detain them.