• შსს-მ კიბერდანაშაულისთვის სამი პირი დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და ქუთაისში, ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები: 1978 წელს დაბადებული დ.ფ., 1987 წელს დაბადებული ვ. კ., 1970 წელს დაბადებული კ. დ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულები, წინასწარ შემუშავებული გეგმის მიხედვით, მიმდინარე წლის აპრილიდან აგვისტოს ჩათვლით, საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში, ათეულობით მოქალაქის პირად და საბანკო მონაცემებს მოტყუებით დაეუფლნენ. ისინი, აღნიშნული მონაცემების გამოყენებით, ინტერნეტ ბანკში მოქალაქეთა პირად ანგარიშებზე არსებულ თანხებს უკანონოდ ეუფლებოდნენ, ასევე, სხვადასხვა მიკროსაფინანსო ორგანიზაციიდან მოქალაქეთა სახელით სესხს იღებდნენ და ამ თანხებსაც მართლსაწინააღმდეგოდ ითვისებდნენ. სულ, ჯამში, მოქალაქეთა კუთვნილი ანგარიშებიდან მითვისებულია 3362 ლარი, ხოლი სესხის სახით გამოტანილია 40 770 ლარი.
სამართალდამცველებმა, დ.ფ-ს დროებითი საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, დანაშაულის ჩასადენად გამოყენებული 19 სიმ-ბარათი და სიმ ბარათის მოსათავსებელი პლასტიკური ბარათი, 1 პორტატიული კომპიუტერი, ინტერნეტმოდემი, 2 მობილური ტელეფონი და ჩანაწერებიანი ბლოკნოტი ამოიღეს. პოლიციამ, დ.ფ.-ს პირადი ჩხრეკისას, დანაშაულის ჩასადენად გამოყენებული 2 მობილური ტელეფონი და მასში მოთავსებული სიმ-ბარათები ამოიღო. ვ.კ.-ს პირადი ჩხრეკის შედეგად კი ამოღებულია ასევე დანაშაულის ჩასადენად გამოყენებული ერთი მობილური ტელეფონი და 2 სიმ-ბარათი.
ორგანიზებული ჯგუფის სხვა წევრების დადგენა-დაკავების მიზნით მიმდინარეობს ინტენსიური ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებები.
გამოძიება ორგანიზებული ჯგუფის მიერ თაღლითობის, ქურდობის, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის, კომპიუტერული მონაცემების უნებართვოდ შეცვლის ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 177-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 180-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 284-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 286-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• Three persons detained for cybercrime
The officers of the division for the fight against cybercrime under the central criminal police department as a result of operative-searching and investigative activities detained members of the organized criminal group: D.P. (DoB 1978) V.K.(DoB 1987) and K.D. (DoB 1970).
Investigation established that according to previously elaborated plan, from April to August of the current year, detainees appropriated personal and bank data of a number of citizens by deception. Detainees appropriated sums of the citizens, allocated in their internet bank accounts, they also took lawns on the name of others from various microfinance organizations. In total criminals appropriated 40 770 GEL and 3362 US dollars.
During the search activities in apartment temporarily owned by D.P. law enforcers seized 19 sim cards and plastic cards, 1 portable computer, internet modem, 2 mobile phones and notebook with entries. During the personal search of D.P. policemen also seized 2 mobile phones which was applied for committing crime and sim cards placed in the mentioned cell phones. As a result of the personal search of V.K. police officers also seized one mobile phone with two sim cards also used for committing crimes.
In order to identify and detain other members of the organized crime, intensive operative-search and investigative activities are underway.
Investigation is in progress on the fact of stealing, illegal access to computer information, illegal shifting of the computer data( article 177, IV part, sub-paragraph A, article 180 IV part, sub-paragraph A, article 184, II part, sub-paragraph A and article 286, III part, sub-paragraph A of the Criminal Code).