• შსს-მ პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდებით სამი პირი დ...
შსს-ს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის ახალციხის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, მიღებული შეტყობინების საფუძველზე, პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტზე, 1995 წელს დაბადებული გ.კ., 1984 წელს დაბადებული ი.ბ. და 1994 წელს დაბადებული ლ.ბ. ახალციხეში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფი ზემოხსენებული პირები მიმდინარე წლის 9 ნოემბერს, გვიან ღამით, ახალციხეში, ე.წ. საბარგო სადგურის დასახლებაში, ერთ-ერთ თურქულ ბარში მივიდნენ. მათ ბარში მყოფ საქართველოს და თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებს, შესვლისთანავე, ჯერ სიტყვიერი, შემდეგ კი ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, რა დროსაც თურქეთის რესპუბლიკის ერთ-ერთმა მოქალაქემ თავის არეში დაზიანება მიიღო. მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით შსს-ს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის ახალციხის რაიონულ სამმართველოში შეტყობინება შევიდა.
ახალგაზრდები არ დაემორჩილნენ შემთხვევის ადგილზე მისული პოლიციელების არაერთგზის კანონიერ მოთხოვნას, დაეცვათ წესრიგი. მათ სამართალდამცველებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს, რის შემდეგაც პოლიციამ ისინი ადმინისტრაციული წესით, პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტზე (საქართველოს ასკ-ს 173-ე მუხლით), ადგილზე დააკავა.
ბარში მომხდარ შემთხვევასთან დაკავშირებით დაინიშნა სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზა და გამოიკითხა ყველა მოწმე.
ადმინისტრაციული წესით დაკავებული სამივე პირი პოლიციამ ახალციხის დროებითი მოთავსების იზოლატორში გადაიყვანა, სადაც მათ შესაბამისი სამედიცინო შემოწმება ჩაუტარდათ. ერთ-ერთმა დაკავებულმა, გ.კ.-მ დამატებითი სამედიცინო შემოწმება მოითხოვა. პოლიციამ იგი, შემდგომი გამოკვლევის მიზნით, ახალციხის რეფერალურ საავადმყოფოში მიიყვანა. საავადმყოფოში გ.კ.-ს ჯანმრთელობის დეტალური შემოწმება ჩაუტარდა, კომპიუტერული ტომოგრაფიების ჩათვლით, რის შედეგადაც დადგინდა, რომ მას რაიმე სახის დაზიანება ან ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემა არ აღენიშნება. გ.კ. ამჟამად გადაყვანილია ახალციხის რაიონულ სასამართლოში, სადაც მიმდინარეობს მის მიმართ ადმინისტრაციული სამართალწარმოების საქმის განხილვა.

• Three persons detained for hooliganism
Based of the police report, the officers of Akhaltsikhe police division of Mtskheta-Mtianeti police department detained three persons – G.K. (DoB 1995) I.B. (DoB 1984) and L.B. (DoB 1994) for hooliganism and disobedience to the rightful demand of the law enforcers.
Investigation established that on November 9 of the current year, being under the influence of alcohol, the above mentioned persons went to one of the Turkish bars located in “Station Settlement”, Akhaltsikhe. As soon as they entered the bar, they verbally and physically assaulted Georgian and Turlish citizens. During the incident, one of the Turkish citizens sustained head trauma. Regarding the mentioned fact Akhaltsikhe police division of Mtskheta-Mtianeti police department was informed.
Young people did not obey to the rightful repeated demand of police to preserve order. They verbally assaulted policemen and as a result they were detained at the place under the Code of Administrative Offences, under the article 173 (disobedience to the police).
In connection with the mentioned fact medical expertise was appointed and witnesses interrogated.
All of the detainees were placed by police at Akhaltsikhe temporary detention isolator, where they have undergone medical examination. One of the detainees – G.K. demanded to be additionally examined. Therefore, he was taken to Akhaltsikhe hospital where underwent detailed examination, including computer tomography, which proved that it has neither health-related problems nor injuries. At this moment has been transferred to Akhaltsikhe regional court, where trial regarding his case is in progress.