• შსს-მ ხონის რაიონში მომხდარი ყაჩაღობის ფაქტი გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ყაჩაღობისა და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ბრალდებით, წარსულში ნასამართლევი ოთხი პირი: 1993 წელს დაბადებული რუბენ ჯ, 1988 წელს დაბადებული ალექსანდრე გ, 1993 წელს დაბადებული დიდიმი ა. და 1993 წელს დაბადებული ლადო ა. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნიღბიანი და ცეცხლსასროლი იარაღით შეიარაღებული ბრალდებულები მიმდინარე წლის 2 სექტემბერს ხონის რაიონის სოფელ მათხოჯში რობიზონ ხურცილავას ოჯახს ყაჩაღურად თავს დაესხნენ, მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და სიცოცხლის მოსპობის მუქარით გაიტაცეს ოჯახის კუთვნილი სამკაულები და „ფოლკსვაგენის“ მარკის ავტომანქანა.
პოლიციამ ავტომანქანა იმავე დღეს, წყალტუბოს რაიონის სოფელ მაღლაკში იპოვა. სამართალდამცველებმა ოთხივე ბრალდებული დანაშაულის ჩადენიდან რამდენიმე დღეში, ქუთაისსა და ზესტაფონში დააკავეს, ხოლო ხურცილავას ოჯახიდან წაღებული სამკაულები ქუთაისში, სხვადასხვა ლომბარდიდან და დაკავებულების საცხოვრებელი სახლებიდან ნივთმტკიცებად ამოიღეს. ბრალდებულების პირადი ჩხრეკისას ამოღებულია „ზიგზაუერის“ ტიპის პისტოლეტი 1 მჭიდითა და 2 საბრძოლო ვაზნით, „ნაგანის“ სისტემის რევოლვერი 3 საბრძოლო ვაზნით და ნარკოტიკული საშუალება ჰეროინი.
ნარკოლოგიური შემოწმებით დიდიმი ა-ს ნარკოტიკული საშუალება მარიხუანის, ხოლო გურამ ა-ს ოპიუმის მოხმარების ფაქტი დაუდგინდა.
გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი ყაჩაღობის, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების და ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 179-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით, ამავე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, 236-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით და 260-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• The MIA solved the robbery in Khoni region
Employees of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Main Division of the MIA, as a result of operative-searching and investigational measures detained previously convicted four individuals for robbery and illegal purchase and keeping of firearms, in particular: Ruben J. – D.o.b.: 1993; Aleksandre G. – D.o.b.: 1988; Didimi A.. – D.o.b.: 1993 and Lado A. – D.o.B.: 1993.
The investigation established that on September 2, this year in Matkhoji village, Khoni region the masked individuals with firearms attacked Robizon Khurtsilava’s family, physically insulted him and under violence endangering life misappropriated family-owned jewelry and “Volkswagen” vehicle.
Police found the vehicle on the same day in Maghlaki village, Tskaltubo region. The law enforcers detained all four accused in several days in Kutaisi and Zestaponi, while the jewelry misappropriated from the family of R.Khurtsilava was seized as evidences in Kutaisi from different pawn shops and the flats of the detainees. Also, a “Sig Sauer” pistol with 1 cartridge and 2 bullets, “Nagan” revolver with 3 bullets and heroin was seized as a result of personal search of the detainees.
Narcological examination established the fact of abuse of marijuana by Didimi A. and opium by Guram A.
The investigation is in progress over the fact of robbery by a group, illegal purchase-keeping-carrying of firearms and ammunition and illicit purchase-keeping of narcotics (sub clauses “b” and “c” of the 2nd part of the article 179; clause “b” of the 3rd part of the same article; 2nd and 3rd parts of the article 236 and the 1st part of the article 260, Criminal Code of Georgia).