• შსს-მ ხე-ტყის უკანონო რეალიზაციის ფაქტები გამოავლინა
შსს-ს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტისა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის შიდა ქართლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, უკანონოდ ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების, ტრანსპორტირებისა და რეალიზაციის, ასევე, სალიცენზიო პირობების დარღვევით სამეწარმეო საქმიანობის და დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული საშეშე მერქნის ფლობის ფაქტები გამოავლინეს.
შსს-ს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გორის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, უკანონო სამეწარმეო საქმიანობის ფაქტზე, 1983 წელს დაბადებული კ.ც. ამხილეს და მისი ავტომობილიდან 1.5 მ3 წიწვოვანი ჯიშის ხის მასალა ამოიღეს, რომელიც მას ბორჯომიდან თბილისის მიმართულებით უსაბუთოდ გადაჰქონდა. ფაქტზე გამოძიება სალიცენზიო პირობების დარღვევით სამეწარმეო საქმიანობაზე მიმდინარეობს, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია (საქართველოს სსკ-ის 192-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი).
დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული საშეშე მერქნის ფლობის ფაქტზე, შსს-ს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გორის რაიონული სამმართველოს პოლიციის მეოთხე (ხიდისთავის) განყოფილების თანამშრომლებმა 1982 წელს დაბადებული ლ.ქ. ამხილეს და მისი კუთვნილი „ფორდ ტრანზიტიდან“ 3 მ3 საშეშე მერქანი ამოიღეს, რომელიც მას გორის რაიონის სოფელ ღვარებიდან ხიდისთავის მიმართულებით უსაბუთოდ გადაჰქონდა. გამოძიება დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული საშეშე მერქნის ფლობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 186-ე მუხლის პირველი ნაწილით).
ხე-ბუჩქნარის უკანონოდ გაჩეხვის ფაქტზე, სამართალდამცველებმა 1982 წელს დაბადებული თ.ა. ამხილეს, რომელსაც გორში 22 მ3 წიწვოვანი ხის დახერხილი ფიცარი გადაჰქონდა. გამოძიება ხე-ბუჩქნარის უკანონოდ გაჩეხვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 303-ე მუხლი).
ამასთან, პოლიციამ ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების, ხე-ტყის ტრანსპორტირებისა და რეალიზაციის მოთხოვნათა დარღვევის ფაქტებზე 4 პირი ამხილა. კერძოდ,
შსს-ს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის ქარელის რაიონული სამმართველოს და საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა, თბილისი-სენაკი-ლესელიძის ავტომაგისტრალზე, სოფელ რუისთან, 1978 წელს დაბადებული ბ.ფ. უკანონოდ ხე-ტყის ტრანსპორტირების ფაქტზე ამხილეს. მას ბორჯომიდან თბილისისკენ „ფორდ ტრანზიტით“ 1,2 მ3 წიწვოვანი ხის უსაბუთო დახერხილი ფიცარი გადაჰქონდა.
ამავე ბრალდებით, შსს-ს შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გორის რაიონული სამმართველოს მეოთხე (ხიდისთავის) განყოფილების თანამშრომლებმა 1983 წელს დაბადებული ზ.ყ. ამხილეს. მხილებულს გორის რაიონის სოფელ ბნავისიდან ხიდისთავის მიმართულებით, უსაბუთოდ, 2,8 მ3 ვერხვისა და რცხილის ჯიშის საშეშე მერქანი გადაჰქონდა.
უკანონოდ ხე-ტყის ტრანსპორტირების ფაქტები გამოვლინდა ასევე ხიდისთავში, სადაც სამართალდამცველებმა 1999 წელს დაბადებული გ.ვ. 2 მ3 საშეშე მერქნის უსაბუთოდ გადატანის ფაქტზე ამხილეს და ხაშურში, სადაც პოლიციამ 1992 წელს დაბადებული გ.ა. ამხილა, რომელსაც ავტომანქანა „ნივით“ 1მ3. წიწვოვანი ხის მასალა გადაჰქონდა.
ოთხივე შემთხვევაზე, მხილებულები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 182-ე მეორე პრიმა მუხლის მეორე და მეოთხე ნაწილით დაჯარიმდნენ (ხე-ტყის პირველადი გადამუშავების, ხე-ტყის ტრანსპორტირებისა და რეალიზაციის მოთხოვნათა დარღვევა).

• Facts of illegal selling of wood exposed by MIA
The officers of the Shida Kartli police department along with Patrol Police officers of Shida kartli division, as a result of operative-investigative activities have exposed facts of illegal wood processing, transportation and selling as well as fact of violation of terms of the license, illegal Entrepreneurial activity and illegal possession of the wood.
Officers of Gori division of Shida Kartli police department exposed K.Ts. (DoB 1983) for Illicit Entrepreneurial Activity and seized illegally cut wood from his vehicle, which was moving from Borjomi to Tbilisi direction. Investigation is in progress on the fact of Illicit Entrepreneurial Activity, article 192, I part of the criminal Code.
On the fact of possession of illegally obtained wood, Shida Kartli police department officers exposed L.K. (DoB 1982) and seized illegally obtained wood from his vehicle, which was sbeing transported without relevant documents. Investigation is in progress on the fact of possession of illegally obtained wood, article 86, I part of the Code.
On the fact of illegal cutting of the bushes and plants law enforcers detained T.A. (DoB 1982) who transported wood planks. Investigation is in progress on the fact of Illegal Cutting of Bushes and Plants, article 303 of the criminal Code.
Herewith, police also exposed 4 persons for violation of regulations for transportation and realization of the cut wood.
Qareli police division of Shida Kartli police department along with the Patrol Police officers exposed B.P. (DoB 1978) for illegal transportation of the cut wood. The exposed person transported the wood planks from Borjomi to the direction of Tbilisi.
On the same charges the officers of Gori police division of Shida Kartli police department exposed Z.K. who transported wood without relevant documentation.
Facts of the illegal transportation were also uncovered in Khidistavi, where police officers exposed G.V. (DoB 1999) and G.A. (DoB 1992) for transporting wood without relevant documentation.
On all of the cases, exposed persons will be fined in accordance with the Code of Administrative Code of Offences, article 182, (2) II and IV parts of the Criminal Code.