• შსს-მ ყალბი საკრედიტო ბარათების დამზადების ბრალდებით დანაშაულებრივი ჯგუფი დააკავ...
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მე-2 მთავარი სამმართველოს მე-2 სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დანაშაულებრივი ჯგუფის ერთი წევრი - 1971 წელს დაბადებული ზურაბ კ. ყალბი საკრედიტო ბარათის დამზადება-გამოყენების ბრალდებით დააკავეს, ხოლო დანარჩენ ორი წევრი სისხლის სამართლის პასუხისგებას გადაეცა.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2013 წლის სექტემბერ-ოქტომბერ-ნოემბრის თვეებში ზურაბ კ-მ, მასთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფი, აშშ-ში მცხოვრები თანამზრახველის დახმარებითა და სპეციალური ტექნიკური მოწყობილობის საშუალებით, ყალბი საკრედიტო ბარათები დაამზადა. ზურაბ კ-მ გაყალბებული საკრედიტო ბარათების რეალიზაცია თურქეთის რესპუბლიკაში სხვა თანამზრახველებთან ერთად მოახდინა. კერძოდ, დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები პერიოდულად ჩადიოდნენ თურქეთის რესპუბლიკაში, სადაც სხვადასხვა ქალაქში, სადაც სავაჭრო ობიექტებში, ყალბი საკრედიტო ბარათებით ყიდულობდნენ სხვადასხვა ნივთს, რომელსაც შემდგომ თურქეთის რესპუბლიკაშივე ყიდდნენ.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას ყალბი საკრედიტო ბარათებით განაღდებული თანხა, პორტატიული და პერსონალური კომპიუტერები, ასევე, ბარათის დასამზადებელი სპეციალური მოწყობილობა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
სამივე ბრალდებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ყალბი საკრედიტო ბარათის ჯგუფურად დამზადება-გამოყენების მომზადების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 18-210-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ქვეპუნქტით).

• Criminal group detained detained for illegal production and using of forged cred...
The officers of Central Criminal Police Department as a result of operative and investigative activities detained members of the criminal group- Zurab K. (DoB 1971) for illegal production and using of forged credit cards and two more individuals are subject to legal persecution.
Investigation established that in September-October-November of 2013 Zurab K. produced forged credit cards by means of special equipment and with the assistance of his accomplice residing in the United States. Zurab K. managed to apply forged credit cards with his other accomplices on the territory of Turkish Republic. In particular members of the criminal group occasionally visited Turkey and purchased various items with forged credit cards. Purchased items were lately sold in Turkey.
As a result of personal search and searching activities held in the apartments, law enforcers seized cash drawn from the accounts by means of the forged credit cards as well as computer technic, ans special equipment for the production of forged credit cards.
All of the accused individuals pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of illegal production and using of forged credit cards by the group, article 18-210, II part, sub-paragraph A of the Criminal Code.