შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1981 წელს დაბადებული რუსლან გ. და 1986 წელს დაბადებული ელვინ კ. ყალბი ფულის და ფასიანი ქაღალდის დამზადების და გასაღების ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა რუსლან გ-ს პირადი ჩხრეკისას აშშ-ს 50 ცალი ყალბი ასდოლარიანი კუპიურა, ხოლო ელვინ კ-ს საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას აშშ-ს 45 ცალი ყალბი ასდოლარიანი კუპიურა ამოიღეს. გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები აღნიშნული კუპიურების გასაღებას საქართველოსა და უკრაინაში აპირებდნენ.
ექსპერტიზის დასკვნით, ამოღებული 95 ცალი ასდოლარიანი კუპიურა არ შეესაბამება აშშ-ს ფედერალური სარეზერვო ბანკის მიერ გამოშვებულ, ანალოგიური ღირებულების მქონე კუპიურებს და დამზადებულია კუსტარულად - ფერადი სამრავლებელი ტექნიკის გამოყენებით.
გამოძიება ყალბი ფულის ან ფასიანი ქაღალდის დამზადების და გასაღების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 212-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• Two persons detained for purchasing and selling of forged currency
The officers of Second Main Division of Central Crirminal Police Department of MIA as a result of operative-investigative activities detained Ruslan G. (DoB 1981) and Elvin K. (DoB 1986) for production and selling of forged currency.
During the searching activities of Ruslan G. law enforcers seized 50 forged hundred dollar banknotes, as well as searching activities held in the house of house of Elvin K. Police seized 45 forged hundred dollar banknotes. Investigation established that detainee planned to sell above mentioned banknotes in Georgia and Ukraine.
According to the results of expertise 95 hundred dollar notes do not match with banknotes issued by the US Federal Reserve Bank. Forged banknotes were made by means of the colored copy machine.