საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1985 წელს დაბადებული სულეიმან ოზთურქი დააკავეს. აღნიშნული პირი ანკარის ინტერპოლის მიერ 11.06.2015 წლიდან წითელი ცირკულარით საერთაშორისო დონეზე იძებნებოდა.
სულეიმან ოზთურქი დამნაშავედ არის ცნობილი თურქეთის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის N5237 კოდექსის 81/1, 35/2 და 62/1 მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისათვის, რაც განზრახ მკვლელობის მცდელობას ითვალისწინებს. 24.06.2009 წელს სულეიმან ოზთურქმა მასთან კონფლიქტში მყოფ პიროვნებას, ფიზიკური დაპირისპირებისას, თავის არეში მეტალის საგნით დაზიანება მიაყენა.
საქართველოს შსს-ს თანამშრომლებმა დაკავებული დროებითი მოთავსების იზოლატორში შეასახლეს. თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის მიერ სულეიმან ოზთურქს საექსტრადიციო პატიმრობა შეეფარდა და ამჟამად მის მიმართ კანონით გათვალისწინებული პროცედურები მიმდინარეობს.

The officers of National Interpol Bureau of Georgia along with Central Criminal Police Department under MIA, as a result of jointly held activities, detained the citizen of Turkey Suleiman Ozturk (DoB 1985) in Tbilisi International Airport. The abovementioned person was wanted by Ankara Interpol under the red notice since 11.06.2015 on international level.
Suleiman Ozturk was convicted for committing crimes envisaged by N5237 81/1, 35/2 and 62/1 articles, that implies premeditated murder. On 24.06.2009, Suleiman Ozturk on the basis of conflict, caused injury to a person in head area by metal object during physical confrontation.
The officers of Ministry of Internal Affairs of Georgia have placed the detainee in temporary detention isolator. At this stage Suleiman Ozturk is in pre-extradition detention upon the decision of Criminal Bench of Tbilisi City Court. Pre-extradition procedures are underway.