• შსს-მ ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილი პირი დააკავა
შსს-ს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის აჭარის ა/რ მთავარი სამმართველოს და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის აჭარის ა/რ სამმართველოს თანამშრომლებმა, ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროდან მიღებული ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, ანკარის ინტერპოლის ბიუროს მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილი, 1949 წელს დაბადებული, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე იუსუფ ტ. ბათუმში დააკავეს.
დაკავებული თურქეთის რესპუბლიკის სამართალდამცველების მიერ 2014 წლის 12 მაისიდან ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნებოდა ორგანიზებული დანაშაულებრივი დაჯგუფების შექმნის და პროსტიტუციაში იძულებით ჩაბმის ბრალდებით.
იუსუფ ტ-მ პროსტიტუციის ხელშეწყობის მიზნით ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი ჩამოაყალიბა და საკუთარ სასტუმროს პროსტიტუციაში იძულებით ჩაბმულ პირთა დროებით საცხოვრებლად იყენებდა. დადგინდა, რომ ბრალდებულს 2008-2009 წლებში საქართველოს გავლით სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეები ართვინი-სარფის სასაზღვრო გამშვები პუნქტიდან თურქეთის რესპუბლიკაში ჩაჰყავდა. იუსუფ ტ. მათ პირადობის დამადასტურებელ დოკუმენტებს ართმევდა, უკანონოდ და იძულებით პროსტიტუციაში აბამდა.
იუსუფ ტ-ს მიერ ჩადენილი დანაშაულებისთვის თურქეთის კანონმდებლობა 33 წლითა და 94 თვით თავისუფლების აღკვეთას და ასევე 250 000 თურქული ლირის ოდენობით ჯარიმას ითვალისწინებს.
ამჟამად დაკავებული აჭარისა და გურიის რეგიონალურ დროებითი მოთავსების იზოლატორშია გადაყვანილი და მის მიმართ წინასაექსტრადიციო პროცედურები მიმდინარეობს.

• Person wanted by Interpol detained by Georgian law enforcers
On the basis of information provided by the National central Bureau of Interpol, the officers of the Main Adjara Division of Counter-intelligence Department and central Criminal Police Department as a result of joint operative-searching activities held on the basis of operative information detained Turkish citizen Iusuo T. (DoB 1949) wanted by the Turkish Bureau of Interpol.
Detainee was wanted by Turkish law enforcers from May 12, 2014 under the red notice of Interpol for formation of the criminal group and forcing others in prostitution.
In order to support his illegal activities Iusup T. established organized criminal group and used his own hotel for providing lodging to persons forcibly involved in prostitution. It was established that in 2008-2009 he transported citizens of various countries’ to Turkey via Georgian territories, through Artvini-Sarpi border checkpoint. He deprived his victims of IDs and passports and forced them to be involved in prostitution.
According to Turkish legislation Iusup T. may face 33 years of imprisonment and fine in the amount of 250 000 liras.
At this moment detainee is placed in Adjara-Guria regional temporary detention center while pre-extradition procedures are underway.