• შსს-მ გამომძალველების ჯგუფი დააკავა
შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველოს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტოს მეორე მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები: 1976 წელს დაბადებული ნამიკ ხ, 1975 წელს დაბადებული ალიხარ ი, 1981 წელს დაბადებული რადა ბ. და 1983 წელს დაბადებული ინარა ი. გამოძალვის და პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის უკანონოდ მოპოვება-შენახვის, გამოყენების და გავრცელების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები მოქალაქეების პირადი ცხოვრების ამსახველ ინფორმაციას უკანონოდ მოიპოვებდნენ, შემდეგ კი აღნიშნული ინფორმაციის გამოყენებისა და გავრცელების მუქარით, მათ ფულს სძალავდნენ.
სამართალდამცველებმა ნამიკ ხ-ს კუთვნილი ავტომანქანის ჩხრეკისას 5 000 აშშ დოლარი ნივთმტკიცებად ამოიღეს. რადა ბ-ს ბინის ჩხრეკისას ამოღებულია ვიდეო და აუდიოჩამწერი აპარატურა, რომლითაც ბრალდებულები მოქალაქეების პირადი ცხოვრების ამსახველი მასალის ჩაწერას აწარმოებდნენ. დაკავებულები აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ორგანიზებული ჯგუფის მიერ გამოძალვის და პირადი ცხოვრების ამსახველი ინფორმაციის უკანონოდ მოპოვების, შენახვის, გამოყენების და გავრცელების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 181-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით და 157-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით).

• Group of swindlers was detained by the MIA
The officers of the Detective Division of Tbilisi Main Division and the II Main Division of the State Security Agency - as a result of operative-investigative activities - detained the members of organized criminal group: Namik Kh. (Dob 1976), Alikhar I. (Dob 1975), Rada B.(Dob 1981), Inara I. (Dob 1983) on the fact of money extortion and illegal obtaining, keeping or spreading of private life reflecting information.
Investigation established that the detainees illegally obtained the civilians` private life reflecting information and extorted money from them under the threat of using and spreading of such information.
During the search of vehicle owned by Namik Kh. the law enforcers seized 5000 USD as evidence. From the apartment of Rada B. there were seized video recording and audio wiretapping devices used by the detainees for illegal recordings of private life of the civilians.
Investigation is in progress on the fact of money extortion and Illegal obtaining, keeping or spreading of private life information – the crime envisaged by the sub clause “a” of the III part of the article 181 and the sub clause “a” of the III part of the article 157, Criminal Code of Georgia.