• შსს-მ გამოძალვისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ბრალდებით ოთხი პირი დააკავა
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, სასამართლო განჩინების საფუძველზე, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1980 წელს დაბადებული ლ.ჩ., 1977 წელს დაბადებული დ.ბ., 1973 წელს დაბადებული ნ.ბ. და 1980 წელს დაადებული ნ.კ. გამოძალვისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები ერთ-ერთ ბიზნესმენს 150 000 აშშ დოლარს სძალავდნენ და თავისი კუთვნილი 200 კვ.მ ფართის მათზე გადაფორმებას სთხოვდნენ. ამ მიზნით, ბრალდებულებმა ბიზნესმენს უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება, ფიზიკური ანგარიშსწორებით დაემუქრნენ და თანხის გადახდის პირობის სანაცვლოდ გაათავისუფლეს.
სამართალდამცველებმა ლ.ჩ. და ნ.ბ. თბილისში, ხოლო დ.ბ. და ნ.კ. მცხეთის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს.
გამოძიება გამოძალვის და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „გ“ ქვეპუნქტებით და 143-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• 4 persons detained for extortion and illegal restriction of freedom
The officers of the Central Criminal Police Department as a result of operative-investigataive activities and on the basis of the court’s relevant decision detained L.Ch. (DoB 1980) D.B. (DoB 1977) N.B. (DoB 1973) and N.K. (DoB 1980) for extortion and illegal restriction of freedom.
Investigation established that detainees extorted 150 000 USD from the certain businessman and demanded to appropriate 200 sq.ft of land area. With this purpose detained illegally restricted freedom to their victim threatened with physical abuse and released him from illegal custody after businessman agreed on their terms.
L.Ch. and N.B. were detained in Tbilisi while D.B. and N.K. were taken under arrest in vicinities of Mtskheta.
Investigation is in progress on the fact of extortion and illegal restriction of freedom article 181, II part, sub-paragraph A and C and article 143, III part, sub-paragraph A of the Criminal Code.