• შსს-მ გამოძალვის და ძარცვის ბრალდებით 2 პირი დააკავა
შსს-ს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეები, 1990 წელს დაბადებული ე.ი. და 1985 წელს დაბადებული ქ.ქ., დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით, ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის, ძარცვის და პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ან სხვა მნიშვნელოვანი პირადი დოკუმენტის გატაცების ბრალდებით, ბათუმში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა ბათუმში მდებარე სასტუმროსა და კლუბში, გაწეული მომსახურების სანაცვლოდ, მომხმარებლებისგან შეუსაბამოდ დიდი თანხა მოითხოვეს. უარის მიღების შემდეგ კი, ფიზიკური ანგარიშსწორების მუქარით, თურქეთის მოქალაქეებისგან 18 000 ლარისა და 1 500 ლარის გამოძალვას შეეცადნენ, რა დროსაც დაზარალებულებს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები, მობილური ტელეფონები და თანხა ჩამოართვეს.
გამოძიება დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჯგუფურად გამოძალვის, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ძარცვის, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია და პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ან სხვა მნიშვნელოვანი პირადი დოკუმენტის გატაცების ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „გ“ ქვეპუნქტებით, 178-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და მე-3 ნაწილის „ა“, „დ“ ქვეპუნქტებით, ასევე, 363-ე მუხლის მე-2 ნაწილით).

• Two persons detained for extortion and stealing
The officers of Achara police department as a result of operative-searching and investigative activities detained Turkish citizens E.I. (DoB 1990) and Q.Q. (DoB 1985) in Batumi for extortion committed in group, robbery and appropriation of other’s ID or other documents.
Investigation established that detainees demanded inadequately large sums from citizens for the provided services, while guesting their hotel and club located in Batumi. When detainees received negative answer from their customers they attempted to extort 18000 GEL and 1 500 GEL from citizens by means of physical abuse. They deprived citizens from their ID documents, mobile phones and cash.
Investigation is in progress on the fact of money extortion committed in group, robbery and appropriation of other’s ID or other documents, article 181, II part, sub-paragraphs A and C, article 178 sub-paragraphs II part, sub-paragraphA, III part sub-paragraph A and D and article 363, II part of the Criminal Code.