• შსს-მ ჯგუფურად ჩადენილი ქურდობების ბრალდებით ოთხი პირი დააკავა
შსს-ს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის საგარეჯოს რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1996 წელს დაბადებული შაჰინ ბ, 1992 წელს დაბადებული სირხან ა, 1994 წელს დაბადებული ნურბაბა ხ, და 1995 წელს დაბადებული თაჯირ ჯ. ჯგუფურად ჩადენილი ქურდობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ სირხან ა-მ, ნურბაბა ხ-მ, და თაჯირ ჯ-მ საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოში, „ლიბერთი ბანკის“ სერვისცენტრში ღამით ფანჯრიდან ფარულად შეაღწიეს, სეიფი, პლასტიკური აგრობარათები მოიპარეს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალნენ. ასევე დადგინდა, რომ ოთხივე ბრალდებულმა, საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოში, ფერმიდან 17 სული მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვი მოიპარა.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბრალდებულები დანაშაულების ჩადენიდან რამდენიმე დღეში საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოსა და სოფელ ლამბალოში დააკავეს. მოპარული სეიფი სოფელ ლამბალოში წყლის არხიდან, ხოლო ნურბაბა ხ-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას საბანკო პლასტიკური აგრობარათები ნივთმტკიცებად ამოიღეს. სირხან ა-ს სახლის ჩხრეკისას ამოღებულია არარეგისტრირებული, ორლულიანი გადაჭრილი სანადირო თოფი და 8 საბრძოლო ვაზნა, ხოლო შაჰინ ბ-ს პირადი ჩხრეკისას – არარეგისტრირებული პისტოლეტი 1 მჭიდით და 7 საბრძოლო ვაზნით. სამართალდამცველებმა გაყიდულ 5 სულ პირუტყვს სოფელ ლამბალოში მიაკვლიეს და პატრონებს დაუბრუნეს. დაკავებულები აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულებს.
გამოძიება ოთხივე დაკავებულის მიმართ ქურდობის ფაქტზე მიმდინარეობს (პირველ ეპიზოდზე – საქართველოს სსკ-ის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“, მე-3 ნაწილის „ა“ და მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტებით, მეორე ეპიზოდზე – სსკ-ის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ და მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტებით).
სირხან ა-ს მიმართ გამოძიება ასევე მიმდინარებს ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის, ხოლო შაჰინ ბ-ს მიმართ - ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის და ტარების ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ის 236-ე მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით); თაჯირ ჯ-ს მიმართ გამოძიება - ერთ ეპიზოდში დანაშაულის დაფარვის ფაქტზე, ხოლო მეორე ეპიზოდში კი ქურდობის ჩადენაში დახმარების ბრალდებით მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 375-ე და სსკ-ის 24-177-ე მუხლებით).

• 4 persons detained for stealing committed by the group
The officers of the Sagarejo regional division of Kakheti police department as a result of the operative-searching and investigative activities Shahin B. (DoB 1996) Sirkhan A. (DoB 1992) Nurbara Kh. (DoB 1994) and Tarjin J. (DoB 1995) for stealing committed by the group.
Investigation established that Sirkhan A. Nurbara Kh. and Tarjin J. penetrated the local office of the “Liberty Bank” located in Lambalo village, stole safe, plastic agro-cards and fled from the place of crime. It was also established that all of the detainees stole cattle from the farm in Udabno village.
As a result of the operative-investigative activities policemen managed to detain the mentioned persons several days later in Lambalo village. Stolen safe was found din the water channel located in Lambalo village while from the house of Nurbaba Kh. Policemen seized plastic agro-cards as evidence. During searching activities held in Sirkhan A’s house law enforcers seized the cut gun and 8 bullets, while as a result of the personal search held to Shahin B. pistol with cartridge and 7 bullets were seized. Police officers found part of the stolen cattle in Lambalo village. Detainees have already pleaded guilty.
Investigation against all of the detainees is in progress on the fact of stealing, article 177, II part, B sub-clause, part III, sub-clause A, part IV, sub-clause B.
Investigation against Sirkhan A. is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of firearms, against Shahin B. –on the fact of illegal purchase carrying and keeping of firearms (article 236, I and II parts) investigation against Tajir J. is in progress on the fact of concealing the crime and assistance in stealing. Article 375 and 24-177 envisaged by the Criminal Code of Georgia.