შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს მეორე სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე თბილისსა და ბათუმში ჩატარებული სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, გამოძალვის ბრალდებით ექვსი პირი: 1991 წელს დაბადებული გიორგი გ, 1968 წელს დაბადებული დავით ლ, 1992 წელს დაბადებული მერაბ ლ, 1987 წელს დაბადებული შალვა ა, 1990 წელს დაბადებული ზურაბ ტ. და 1985 წელს დაბადებული ზურაბ ო. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულებმა ძალადობითა და სიცოცხლის მოსპობის მუქარით მოქალაქე გიორგი ვ-ს მოსთხოვეს და გამოსძალეს 3300 ლარი. სამართალდამცველებმა ზურაბ ო-ს პირადი ჩხრეკისას თანხა ნივთმტკიცებად ამოიღეს, ხოლო შალვა ა-ს პირადი ჩხრეკისას ამოღებულია „მაუზერი“-ს სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი 1 მჭიდითა და 7 საბრძოლო ვაზნით.
გამოძიება ჯგუფურად ჩადენილი გამოძალვის და ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ფაქტებზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 236-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

• MIA detained six individuals for extortion committed by the group
On the basis of operative information the officers of Central Criminal Police Department as a result of searching and investigative activities held simultaneously in Tbilisi and Batumi six individuals were detained: Giorgi G. (DoB 1968) Davt L. (DoB 1992) Merab L. (DoB 1987) Shalva A. (DoB 1990) Zurab T. (DoB 1985) and Zurab O.
Investigation established that detainees, under the threats of liquidation demanded from Giorgi V. 3300 GEL and illegally appropriated the mentioned sum. During the personal search of Zurab O. law enforcers seized the mentioned sum, while “Mauzer” pistol with one cartridge and 7 bullets were seized from Shalva A.
Investigation is in progress on the fact of extortion and illegal purchase and keeping of firearms and armament, articles 181, II part, sub-paragraph A and article 236, I part of the Criminal Code.