• შსს-მ დიდი ოდენობით თანხების მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების ფაქტზე ერთი პირი დ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა პლასტიკური ბარათებიდან დიდი ოდენობით ფულადი თანხის მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრების მიზნით, ფარულად დაუფლების ფაქტზე, თბილისში მცხოვრები, 1977 წელს დაბადებული, წარსულში თაღლითობისთვის ნასამართლევი გიორგი ს. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ გიორგი ს. ავტოსამრეცხაოს და საავტომობილო ზეთების მაღაზიის მფლობელი და დირექტორი იყო. მან ერთ-ერთ ბანკთან გააფორმა ხელშეკრულება და სამუშაო ადგილზე დააყენა ბანკის პოს-ტერმინალი. 2014 წლის 14 ოქტომბერს ტერმინალის საშუალებით ჩატარებული მართლსაწინააღმდეგო ქმედება გამოვლინდა. კერძოდ, ერთი საათის განმავლობაში დაფიქსირდა 9 საბანკო ოპერაციის მცდელობა, რომელთაგან წარმატებულად 2 განხორციელდა. საბანკო ოპერაციების მცდელობა ჩინეთის რესპუბლიკის 1 პლასტიკური ბარათის და ამერიკის შეერთებული შტატების 8 პლასტიკური ბარათის მონაცემებით ჩატარდა. წარმატებით განხორციელებულმა საბანკო ოპერაციებმა ჯამში 13 000 ლარი შეადგინა. წარმატებით განხორციელებული ორი ტრანზაქციიდან, ერთ შემთხვევაში განაღდებული იქნა 4 200 ლარი, ხოლო მეორე შემთხვევაში – 8 800 ლარი. დადგინდა, რომ პლასტიკური ბარათები, საიდანაც თანხები მოიხსნა, რეალური მფლობელების მიერ დაკარგულად იყო გამოცხადებული. ბრალდებულის მიერ ჩადენილი მართლსაწინააღმდეგო ქმედებით, აღნიშნულ ბანკს დიდი ოდენობით მატერიალური ზიანი მიადგა.
გამოძიება არაერთგზის ჩადენილი დიდი ოდენობით სხვისი მოძრავი ნივთის ფარულად დაუფლების და მართლსაწინააღმდეგოდ მისაკუთრების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და მე-4 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით). გამოძიებას ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველო აწარმოებს.

• One person detained for illegal appropriation of cash in especially large quanti...
The officers of the Division for the Fight against Cybercrime of Central Criminal Police Department, as a result of operative-searching and investigative activities detained previously convicted for swindle-Giorgi S. for misappropriation of cash through plastic cards of foreign citizens.
Investigation established that Giorgi was the director and owner of the carwash and motor oil shop. He concluded agreement with one of the banks on the basis of which POS terminal was installed at the shop. On October 14, 2014 criminal action was revealed through POS terminal. In particular terminal registered 9 attempts of bank transaction out of which only two were usefully fulfilled. Banking operation attempts were carried out by means of one plastic card of the Chinese Republic and 8 plastic cards from the United States. Operations which were successfully carried out amounted to 13 000 GEL. From two successfully carried out transactions, in one case 4200 GEL was cashed while in the second-8800 GEL. It was established that mentioned plastic cards were announced as lost by their actual owners. With aforementioned actions perpetrated by the detainee bank has been caused material damage in large quantities.
Investigation is in progress under the article 177, I part, sub-paragraph “B” of the Criminal Code. Investigation is conducted by Division for the Fight against Cybercrime of Central Criminal Police Department