• შსს-მ და სუს-მა დიდი ოდენობით ქრთამის გამოძალვის ფაქტზე ორი პირი დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციისა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფის მიერ, დიდი ოდენობით ქრთამის გამოძალვის ფაქტზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს უფროსი გიორგი კაჭარავა და ამავე სამმართველოს დეტექტივ-გამომძიებელი ზურაბ ჭ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ მიმდინარე წლის 16 აგვისტოს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე, მოქალაქე ჯ.ჯ. დააკავეს, ხოლო მასთან ერთად მყოფი მოქალაქე - ბ.უ. მოწმის სახით გამოკითხვის მიზნით ქუთაისში, შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს შენობაში დაიბარეს.
პოლიციის შენობაში ყოფნის დროს, მოწმის სახით დაბარებულ ბ.უ.-ს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს უფროსი გიორგი კაჭარავა შეხვდა, რომელმაც აღნიშნულ მოქალაქეს, უსაფრთხოებისა და ხელშეუხებლობის გარანტად, გარკვეული ოდენობის თანხის გადახდა მოსთხოვა.
მიმდინარე წლის აგვისტოში, ქუთაისში, ბ.უ. შეხვდა გიორგი კაჭარავას და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომელ ზურაბ ჭ.-ს, რა დროსაც, გიორგი კაჭარავას მითითებით, ზურაბ ჭ.-ს მოთხოვნილი თანხის ნაწილი გადასცა.
ორი დღის შემდეგ, ბ.უ. ისევ შეხვდა გიორგი კაჭარავას და ზურაბ ჭ.-ს, რომლებმაც, პროკურატურის სახელით, მისი ახლობლის, ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე დაკავებული ჯ.ჯ.-სთვის საპროცესო შეთანხმების გაფორმების უზრუნველსაყოფად, ოფიციალურად, სახელმწიფო ბიუჯეტში გადასახდელი ჯარიმის სახით, 30 000 ლარი, ხოლო დამატებით, არაოფიციალურად, ქრთამი მოითხოვეს.
მიმდინარე წლის 14 სექტემბერს გიორგი კაჭარავამ და ზურაბ ჭ.-მ ბ.უ.-ს გამოსძალეს მათ მიერ მოთხოვნილი თანხა, რა დროსაც ორივე მათგანი დააკავეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებითა და ამავე მუხლის მესამე ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც თერთმეტიდან თხუთმეტი წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

• MIA detained two persons for extorting bribe in large quantities
As a result of operative-investigative activities jointly conducted by State Security Service and General Inspection of the Ministry of Internal Affairs, head of the Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Division of the Central Criminal Police Department Giorgi Katcharava and detective of the same division Zurab Tch. were detained for extortion of bribe in large quantities.
Investigation established that on August 16 employee of the Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Division of the Central Criminal Police Department detained citizen J.J for illegal purchase and keeping of drugs while his accompanying person was summoned at the police for interrogation.
While being at the police building citizen B. U. was met by the head of the Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Division of the Central Criminal Police Department Giorgi Katcharava who demanded certain amount of cash for providing security and immunity.
In August of the recent year B. U met with Giorgi Katcharava and detective of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Division of the Central Criminal Police Department Zurab Tch. whohanded over bribe to Zurab Tch. under the instructions of Katcharava.
Two days later B.U. was met by Giorgi Katcharava and Zurab Tch. again who demanded 30 000 GEL (as a fine to be paid to the state budget) to on behalf of the Prosecutor’s Office for concluding plea-bargain with J.J (detained for illegal purchase and keeping of drugs) agreement and demanded additional cash as a bribe.
On September 14 of the current year Giorgi Katcharava and Zurab Tch. extorted cash previously demanded by them in the process of which both of them were taken under arrest.
Investigation is in progress under the article 338, under the Criminal Code of Georgia, envisaging from 11 to 15 years of imprisonment.