• შსს-მ და ჯანდაცვის სამინისტრომ ფარმაცევტულ დაწესებულებებში სააფთიაქო ნარკომანიის...
შსს-მ და ჯანდაცვის სამინისტრომ ფარმაცევტულ დაწესებულებებში სააფთიაქო ნარკომანიის ფაქტები გამოავლინეს
2014 წელს, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ჯანდაცვის სამინისტროს ავტორობით მომზადებული, ერთობლივი კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ, კუსტარული ნარკოტიკების - ე.წ. „კრაკადილის“, „ვინტის“ და „ჯეფის“ მოხმარება დაახლოებით 99%-ით შემცირდა. 2014 წელს შს სამინისტროს მიერ შემუშავებული კანონის ძალაში შესვლის შედეგად კი ე.წ. ბიონარკოტიკის მოხმარება დაახლოებით 90%-ით არის შემცირებული.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის 2013 წელს გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის საფუძველზე, სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს და შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლებმა ერთ-ერთ ავტორიზებულ აფთიაქში საკონტროლო შესყიდვა განახორციელეს. ჩატარებული ღონისძიებისას პირველ ჯგუფს მიკუთვნებული ფარმაცევტული პროდუქტის შეძენა ფორმა N2 რეცეპტის გარეშე მოხდა. გამოვლენილი ფაქტის საფუძველზე, აღნიშნულ დაწესებულებაში ფარმაცევტული საქმიანობის შემოწმება დაიწყო.
2015 წლის 29 სექტემბრის მონაცემებით, ფარმაცევტული დაწესებულებების შემოწმების შედეგად, სამართალდარღვევის 281 ფაქტი დაფიქსირდა, აქედან - 82 მათგანი პირველ ჯგუფს მიკუთვნებული ფარმაცევტული პროდუქტის ლეგალური ბრუნვის წესების დარღვევას უკავშირდება, 76 სამართალდარღვევის ფაქტი კი თბილისში მდებარე დაწესებულებებში გამოვლინდა; ავტორიზებული აფთიაქის მიერ ნებართვის გარეშე უკანონო ფარმაცევტული საქმიანობის 10 შემთხვევა დაფიქსირდა, ხოლო 3 ფაქტზე საქმისწარმოება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ დადგენილების გამოტანისთანავე დაიწყება.

• MIA and the MInistry of health exposed facts of the so called Pharmacy Drug Addi...
After legislative changes implemented in 2014, which was jointly elaborated by the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Health, the consumption rate of home-made drugs, such as the so called “Crocodile” “Vint” and “Jeff” has decreased by 99%. After enacting the law, elaborated by the Ministry of Internal Affairs the consumption of the so called “Bio” drugs has approximately lessened by 90%.
Based on the memorandum concluded in 2013 between the Ministry of Labor, Health and Social Affairs and Ministry of Internal Affairs, the employees of the State Regulation Agency for Medical Activities and Central Criminal Police Department conducted control procurement at one of the authorized drug stores. As a result, the first group medicine was purchased without the relevant prescription. Based on the mentioned facts special examination activities have been launched in the mentioned pharmaceutical facility.
According to the data provided by September 29, 2015 281 violations were exposed as a result of the conducted examination. In 82 cases the legal circulation of the first group pharmaceutical products was violated, while 76 cases of violations were registered in pharmaceutical facilities operating on the territory of the capital. In 10 cases illegal pharmaceutical activities by the authorized facilities were registered while with regard to three cases, procedures will be launched as soon as the relevant decision will be made by the Court.