• შსს-მ აშშ-ს საელჩოს უსაფრთხოების დეპარტამენტთან თანამშრომლობის შედეგად თაღლითობი...
შსს-მ აშშ-ს საელჩოს უსაფრთხოების დეპარტამენტთან თანამშრომლობის შედეგად თაღლითობის ბრალდებით ტურისტული კომპანიის დირექტორი დააკავა
შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველოს თანამშრომლებმა, აშშ-ს საელჩოს უსაფრთხოების დეპარტამენტთან და მთავარ პროკურატურასთან თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, ყალბი დოკუმენტების დამზადება-გამოყენების გზით დიდი ოდენობით განხორციელებული თაღლითობის ბრალდებით ტურისტული კომპანია „ჯინო თრეველი“-ს დირექტორი, 1981 წელს დაბადებული ნინო ს. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნინო ს. მოქალაქეს 8100 აშშ დოლარისა და 1000 ევროს სანაცვლოდ აშშ-ს ოფიციალური ლოგოსა და რეკვიზიტების მქონე ბლანკზე დაბეჭდილ, ინგლისურ ენაზე შედგენილ ყალბ დოკუმენტებს უმზადებდა. აღნიშნულმა მოქალაქემ, რომელიც ყოველწლიური ლატარია „diversity visa lottery“ (ე.წ. ,,გრინ-ქარდის“) გამარჯვებული იყო, ვიზა ვერ მიიღო მისი შეზღუდული რაოდენობის გამო და არ იქნა ჩანიშნული კონსულთან მისი გასაუბრება. დაზარალებულმა დასახმარებლად ტურისტული კომპანია „ჯინო თრეველი“-ს დირექტორ ნინო ს-ს მიმართა. ეს უკანასკნელი, სხვადასხვა ყალბი დაპირების გამოყენებით, თითქოსდა ,,გრინ-ქარდი“-ს აღდგენის მიზნით, აშშ-ში საამისო პროცედურების მოსაგვარებლად, ასევე, ადვოკატის აშშ-ში გამგზავრებისა და მისი მომსახურებისათვის საჭირო თანხის სახით და ყალბი დოკუმენტების დამზადება-გამოყენების საშუალებით, მოტყუებით 8100 აშშ დოლარსა და 1000 ევროს დაეუფლა, რის შედეგადაც დაზარალებულ მოქალაქეს დიდი ოდენობით ზიანი მიაყენა.
სამართალდამცველებმა ნინო ს-ს პირადი ჩხრეკის, მისი საცხოვრებელი ბინისა და ტურისტული კომპანია „ჯინო თრეველი“-ს ოფისის ჩხრეკის შედეგად სხვადასხვა ყალბი დოკუმენტი, მოქალაქეთა პასპორტები, სხვადასხვა ორგანიზაციის ბეჭდები, კომპიუტერული ტექნიკა და 1000 აშშ დოლარი ამოიღეს. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება ყალბი დოკუმენტების დამზადება-გამოყენების გზით დიდი ოდენობით განხორციელებული თაღლითობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე -3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით).

• As a result of cooperation with the Security Service of the US Embassy tourist c...
As a result of cooperation with the Security Service of the US Embassy tourist company director was detained on the fact of swindle
The officers of Tbilisi Police Main Division within the frames of the cooperation with Security Department of the US Embassy and General Prosecutor’s Office and as a result of operative-searching activities detained director of “Jino Travel” agency Nino S. (DoB 1981) for swindling by means of production and using of the forged documents in large quantities.
Investigation established that Nino S. produced fake documentation in English language by means of the special form with US official logotype and requisites. For the mentioned favor Nino S. received 8100 US dollars and 1000 EU from a certain citizen.
The mentioned citizen won the annual „diversity visa lottery“ (the so called green card) however could not receive visa due to the limited numbers and therefore meeting with consul was not appointed. The citizen asked Nino S. for help who was the director of “Jino Travel”. Nino S. by making false promises and production and using of the fake documents, appropriated 8100 US dollars and 1000 EU frorm the citizen as if with the aim of restoring the green card, for holding appropriate procedures in the United States, for hiring a lawyer and covering the cost of his visit in the US as well as for lawyer’s fees and etc. resulting in a large amount of damage caused to the affected citizen.
During the personal search of the Nino S. and searching activities held in her apartment and “Jino Travel” office law enforcers seized various fake documents, citizens’ passports and stamps of various organizations, computer hardware and 1000 US dollars. Detainee has already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of swindling by means of production and using of the forged documents in large quantities, article 180, III part, sub-paragraph B of the Criminal Code of Georgia.