• შსს-მ აშშ-ს მიერ ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი პირის ექსტრადიცია განახორ...
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 2015 წლის 23 იანვარს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ 2011 წლის 13 სექტემბრიდან ინტერპოლის წითელი ცირკულარით საერთაშორისო დონეზე ძებნილი, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქე, 1979 წელს დაბადებული ალირეზა ალ საზეგარი დააკავეს. ინტერპოლის ინფორმაციით, ალირეზა ალ საზეგარი ხასიათდებოდა სახიფათო და ძალადობისკენ მიდრეკილ პირად. ის ამერიკის შეერთებული შტატების კალიფორნიის შტატის უმაღლესი სასამართლოს მიერ გაცემული დაპატიმრების ორდერის საფუძველზე იძებნებოდა.
ალირეზა ალ საზეგარს ბრალად ედება ამერიკის შეერთებული შტატების კალიფორნიის შტატის სისხლის სამართლის კოდექსის 273.5(ა) მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა, რაც გულისხმობს ოჯახის წევრის ცემას, რომელმაც გამოიწვია სხეულის დაზიანება, გატაცებას, დამამძიმებელ გარემოებებში თავდასხმას, თავისუფლების უკანონო აღკვეთას იძულებით და/ან მოტყუებით, მოწმისათვის დანაშაულის გამჟღავნების ხელის აღებას.
ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი პირის იდენტიფიცირების შემდეგ, საქართველოს მთავარი პროკურატურა აშშ-ს საელჩოს იურიდიულ მრჩეველს, გამოძიების ფედერალურ და დიპლომატიური უსაფრთხოების ბიუროებს დაუკავშირდა, რათა დაედასტურებინა იყო თუ არა ძალაში დაპატიმრების ორდერი და საჭირო იყო თუ არა პირის აშშ-ში ექსტრადირება.
ამერიკის საელჩომ საქართველოს პროკურატურას შეატყობინა, რომ დაპატიმრების ორდერი კვლავაც ძალაში იყო. ამის შემდეგ, შსს-ს თანამშრომლებმა ალირეზა ალ საზეგარი წინასაექსტრადიციო საპატიმროში გადაიყვანეს.
2015 წლის 23 იანვრიდან 3 მაისამდე გამოძიების ფედერალური ბიურო ალირეზა ალ საზეგარის აშშ-ში ექსტრადიციის საკითხზე საქართველოს მთავარ პროკურატურასთან და იუსტიციის სამინისტროსთან თანამშრომლობდა. 2015 წლის 4 მაისს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მიერ აღნიშნული პიროვნების ამერიკის შეერთებულ შტატებში ექსტრადიციის დაკმაყოფილების შესახებ ბრძანება გამოიცა.
მიმდინარე წლის 4 მაისიდან 12 ივნისის ჩათვლით აშშ-ს დიპლომატიური უსაფრთხოების ბიურომ ალირეზა ალ საზეგარის ექსტრადიციის საკითხზე მთავარ პროკურატურასთან, სასჯელაღსრულების სამინისტროსთან და ამერიკის შეერთებული შტატების მარშალის სამსახურთან ითანამშრომლა.
2015 წლის 13 ივნისს ალირეზა ალ საზეგარის აშშ-ში ექტრადიცია განხორციელდა. ამერიკის შეერთებული შტატების მარშალის სამსახურის ხელმძღვანელის მოადგილემ და ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილმა ალირეზა ალ საზეგარიმ საქართველოს ტერიტორია ინციდენტების გარეშე დატოვეს.
კალიფორნიის შტატის უმაღლეს სასამართლოში შეტანილი სარჩელის მიხედვით, 2010 წლის 6 ივლისს ალირეზა ალ საზეგარიმ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა თავის მეუღლეს, თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთა და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა. დადგინდა, რომ ურთიერთშელაპარაკებისას ალირეზა ალ საზეგარიმ მეუღლეს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა, პირი აუკრა, ხელ-ფეხი შეუკრა და აბაზანაში ჩაკეტა, შემდეგ კი მოკვლით დაემუქრა, თუ ის მომხდარზე პოლიციაში განაცხადებდა. მომდევნო დღეს ალირეზა ალ საზეგარიმ მეუღლეს სახლის დატოვება აუკრძალა და პირადობის მოწმობა, საკრედიტო ბარათები და გასაღები ჩამოართვა. მოგვიანებით ქალბატონს მისმა აღელვებულმა თანამშრომელმა სახლში მიაკითხა და მომხდარის შესახებ პოლიციაში განაცხადა. პოლიციელებმა საცხოვრებელ სახლში ასევე აღმოაჩინეს 20 ფარული ვიდეოკამერა, რომელთა მეშვეობითაც ალირეზა ალ საზეგარი, სავარაუდოდ, საკუთარი მობილური ტელეფონით მეუღლეს უთვალთვალებდა. ალირეზა ალ საზეგარის დაპატიმრების ორდერი 2010 წლის 18 ნოემბერს გაიცა.
აშშ-ს ფედერალური საგამოძიებო ბიუროს ამიერკავკასიის რეგიონის ხელმძღვანელმა (ატაშემ) კეთლინ კენინგმა განაცხადა: „ჩვენ აქ დღეს ვიმყოფებით, რომ ხაზი გავუსვათ ახლო თანამშრომლობას საქართველოს და შეერთებულ შტატების სამართალდამცველებს შორის და აღვნიშნოთ შედეგები ამ მნიშვნელოვანი ურთიერთობისა.
ქართველ სამართალდამცველთა ჩართულობისა და აქტიური მუშაობის შედეგად მიღწეული იქნა აშშ-სა და ირანის ორმაგი მოქალაქის - ალირეზა ალ საზეგარის ექსტრადირება საქართველოდან შეერთებულ შტატებში, რათა წარედგინოს ოჯახში ძალადობის სერიოზული ბრალდება, რასაც ადგილი ჰქონდა კალიფორნიის შტატში 2010 წელს.
მიუხედავად იმისა, რომ ბატონი საზეგარი ინარჩუნებს უდანაშაულობის პრეზუმფციას, ახლა ის პატიმრობაშია. იგი და მისი სავარაუდო მსხვერპლი წარდგებიან სასამართლოს წინაშე.
ოჯახში ძალადობა არის დანაშაული, რომელსაც გამოძიების ფედერალური ბიურო უდგება სერიოზულად და საქართველოს სამართალდამცველების ძალისხმევის შედეგად ჩვენმა ორმა ქვეყანამ გააგზავნა სერიოზული გზავნილი ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ.
ყველა კარგად უნდა დაფიქრდეს, ვიდრე ოჯახში ძალადობის ჩადენასა და შემდეგ გაქცევას გადაწყვეტს, ვინაიდან სამართალდამცავი ორგანოები მთელ მსოფლიოში ბევრს ვმუშაობთ და ვთანამშრომლობთ კულისებში, რათა უზრუნველყოფილი იქნას ძებნილების ადგილსამყოფელის დადგენა/დაკავება და წარდგენა მართლმსაჯულების წინაშე“.
აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტის იურიდიულ საკითხთა მრჩეველმა მაიკლ გრანტმა განაცხადა: „ვიზიარებ ფედერალური ბიუროს წარმომადგენლის, კეთლინ კენინგის განწყობას და მივესალმებით ყველა იმ ქართველ სამართალდამცველს, რომლმაც დააკავა და დაეხმარა ბატონი საზეგარის უკან, ამერიკის შეერთებულ შტატებში ექსტრადირებას ოჯახში ძალადობის ძალიან სერიოზული ბრალდებების წინაშე წარსადგენად.
საქართველოს ინიციატივა და თანამშრომლობა სამაგალითოა ამ შემთხვევაში. დაწყებული შსს-ს საპატრულო პოლიციის ოფიცრებით, რომელთაც გამოააშკარავეს ბ-ნი საზეგარი საქართველოში შემოსვლისას, საქართველოს მთავარ პროკურატურას, რომელთაც კოორდინაცია გაწიეს აშშ-ს გამოძიების ფედერალური ბიუროსა და სახელმწიფო დეპარტამენტის დიპლომატიური უსაფრთხოების ბიუროსთან და საბოლოოდ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, ვინც დაეხმარა პროცესს და საბოლოოდ დაამტკიცა ბატონი საზეგარის ექსტრადიცია. ყველა ამ უწყებებმა ითამაშეს გადამწყვეტი როლი, რათა სავარაუდო ბრალდებული წარდგენილიყო სასამართლოს წინაშე ისეთი სერიოზული დანაშაულის ჩადენისთვის, როგორიცაა ოჯახში ძალადობა. "ორენჯ ქანტრი" უბნის პროკურატურის ოფისისა და ჩემი სახელით, მინდა, უღრმესი მადლობა გადავუხადო ყველა ქართველ საჯარო მოსამსახურეს მათი მუშაობის, თავდადებისა და ხელმძღვანელობისათვის ამ მნიშვნელოვან საქმეში. მათი ძალისხმევის გარეშე, სავარაუდო დამნაშავე ახლაც ძებნილი იქნებოდა. ნაცვლად ამისა, იგი ამჟამად პატიმრობაშია და ელოდება სასამართლოს“.

• Ministry of Internal Affairs extradited person wanted by the United States under...
On January 23, 2015, Patrol Police Department detained Alireza Al S. (1979) with dual American-Iranian citizenship at Tbilisi International Airport, wanted under Interpol Red Notice from September 13, 2011 based on the request of the United States. According to the Interpol Red Notice, Alireza Al S. was identified as possibly being dangerous, violent and wanted on an arrest warrant from the United States Superior Court of Orange County California.
Alizera Al S. was accused of: Domestic battery with corporal injury, Kidnapping, Criminal threats, Aggravated assault, False imprisonment, and Dissuading a witness from reporting a crime.
After identifying Alireza Al S, the Chief Prosecutor’s Office contacted the Embassy’s Resident Legal Advisor, the Federal Bureau of Investigation and the Bureau of Diplomatic Security to determine whether the warrant was still valid and find out if the United States Government had any interest in making arrangement to extradite the mentioned person.
The U.S. Embassy informed the Chief Prosecutor’s Office of Georgia that the arrest warrant was still valid and thus officers from the Ministry of Internal Affairs took the wanted person into pre-extradition custody based upon the Interpol Red Notice.
Between January 23, 2015 and May 3, 2015, the Federal Bureau of Investigation worked with the Ministry of Justice and Chief Prosecutor’s Office to secure approval to have the wanted person extradited back to the United States. On May 4, 2015, the Minister of Justice fully granted approval for the extradition request.
Between May 4 and June 12, the Bureau of Diplomatic Security cooperated with the Chief Prosecutor’s Office, the Ministry of Corrections and the United States Marshals Service to extradite Alireza Al S.
On June 13, 2015, Deputy United States Marshals extradited Alireza Al S. from Georgia to the United States without incident.
According to the Information filed in the Superior Court of Orange County California, Alireza Al S. allegedly assaulted, threatened and falsely imprisoned his wife on or about July 6, 2010. After an argument, Alireza Al S. allegedly dragged her into the bathroom and tied her hands behind her back and bound her legs at the ankles using duct tape. Alireza Al S. also allegedly placed tape over his wife’s mouth and locked her in the bathroom. Later on the same day, Alireza Al S. allegedly threated his wife with a knife and told her if she contacted the police he would kill her. On the following day, Alireza Al S. allegedly ordered his wife not to leave their residence and confiscated her identification cards, her credit cards and keys. Later that day, a concerned co-worker visited the wife at home and they contacted the police. When authorities arrived at the home, they found evidence that domestic violence appeared to have occurred and discovered 20 surveillance cameras inside the residence which allegedly could be remotely monitored by Alireza Al S. from his mobile phone. A bench warrant was issued for Alireza Al S. on November 18, 2010.
The U.S. Department of Justice's Federal Bureau of Investigation and Legal Attache at the U.S. Embassy in Georgia Kathleen Canning stated- “We are here today to highlight the close legal and law enforcement cooperation between Georgia and the United States, and announce an excellent result of this important relationship. Thanks to the initiative and proactive engagement of Georgian law enforcement, this month we saw a dual US-Iranian citizen, Mr. Alireza Sazegari, extradited from Georgia back to the United States to face serious charges of domestic violence that took place in the US state of California in 2010. While Mr. Sazegari remains innocent until proven guilty, he now is in custody after fleeing the United States. He and his alleged victim will finally have their day in court. Domestic violence is a crime the FBI takes very seriously, and thanks to Georgian law enforcement's vigilant efforts and cooperation, our two countries have sent a very serious message to would-be perpetrators of domestic violence, and that is this: Individuals the world over should think long and hard before committing domestic violence crimes and fleeing to other countries to evade justice, because law enforcement agencies around the world are working hard and collaborating more than ever behind the scenes to ensure these fugitives are located, arrested, and returned to their countries to face justice”.
Michael Grant from the U.S. Department of Justice, the Resident Legal Advisor at the US Embassy in Georgia stated- “I would like to echo the sentiments of our Legal Attache Kathleen Canning, and salute all of those in Georgian law enforcement who identified, apprehended, and helped extradite Mr. Sazegari back to the United States to face his very serious charges of domestic violence.Georgia's initiative and cooperation was truly exemplary in this case. Starting with the MOIA's Patrol Police Inspectors who identified Mr. Sazegari when he entered Georgia, to the Chief Prosecutor's Office who notified the US Embassy, the FBI, and the Department of State's Bureau of Diplomatic Security of his entry, and finally the Ministry of Justice who helped process and ultimately approve the extradition of Mr. Sazegari back to the United States—all of these agencies played a vital role in ensuring an accused perpetrator of domestic violence faces justice for the serious crimes he allegedly committed five years ago in the United States. The Orange County District Attorney’s Office and I would like to personally thank every Georgian public servant who was involved in this case for their hard work, their dedication, and leadership on this significant case. Without their efforts, an alleged perpetrator of domestic violence would still be a fugitive, on the loose instead of in custody and waiting for his day in court.”.