• შსს-მ ალექსი პეტრიაშვილზე განხორციელებული თავდასხმის ფაქტი გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტისა და სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ალექსი პეტრიაშვილზე განხორციელებული თავდასხმის ფაქტზე, ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ბრალდებით, 1975 წელს დაბადებული ლევან მ. ბორჯომში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულმა, თანამზრახველთან ერთად, მიმდინარე წლის 26 თებერვალს, თბილისში, საბურთალოზე, წმ. გიორგის სახელობის ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ ძმათა სასაფლაოზე, ალექსი პეტრიაშვილზე თავდასხმა განახორციელა. ლევან მ-მ, თანამზრახველთან ერთად, ალექსი პეტრიაშვილს თავის არეში ჩაქუჩით დაზიანებები, ხოლო ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლით ჭრილობები მიაყენა, შემდეგ კი ხელკეტი რამდენჯერმე ჩაარტყა. თავდამსხმელები მიიმალნენ. სამართალდამცველებმა შემთხვევის ადგილთან ახლოს დანაშაულის ჩადენის იარაღი – ჩაქუჩი და ბრალდებულის ქუდი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
პოლიციამ ლევან მ. მომხდარი ფაქტიდან რამდენიმე დღის შემდეგ ბორჯომში დააკავა.
შემთხვევის ადგილიდან ამოღებული ქუდის შიდა ზედაპირიდან აღებული და დანაშაულის ჩადენის იარაღის – ჩაქუჩის ტარზე არსებული გენეტიკური პროფილების დნმ-ის ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ ისინი ლევან მ-ს გენეტიკური პროფილის იდენტურია. ასევე, ჩაქუჩზე არსებული ადამიანის სისხლის გენეტიკური პროფილის ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ იგი ალექსი პეტრიაშვილის გენეტიკური პროფილის იდენტურია.
ლევან მ-ს თანამზრახველის დასაკავებლად ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებები მიმდინარეობს.
გამოძიება ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 117-ე მუხლის მე-5 ნაწილით).

The officers of Tbilisi Police Department and Samtskhe-Javakheti Police Department of the MIA, as a result of joint operative-searching and investigative activities arrested Levan M (D.o.B.: 1975) in Borjomi for infliction of grave injury to Aleksi Petriashvili and the assault against him.
The investigation established that the accused, along with his accomplice, on February 26, this year in the vicinity of the St. George's church, at the Brothers’ cemetery in Saburtalo, Tbilisi assaulted Mr. Aleksi Petriashvili. Levan M. - with his accomplice – inflicted the injuries to Aleksi Petriashvili in the head with a hammer and the wounds with gunshots, then hit him several times with a baton. The attackers fled away. Law enforcers seized the item used for commitment of the offence – a hammer and a hat of an accused as evidences from the scene.
Police detained Levan M. in several days in Borjomi.
The analysis of the genetic profiles – DNA - taken from the inner surface of the hat and a handle of the hammer revealed they were identical to the genetic profile of Levan M. In addition, the analysis of the genetic profile of human blood on the hammer showed its identity to the genetic profile of Aleksi Petriashvili.
Operative-searching measures are underway for detention of an accomplice of Levan M.
The investigation is in progress on the fact of intentional infliction of grave injury (part 5, article 117 of the Criminal Code of Georgia).