• შს სამინისტროსა და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს ორგანიზებით ტრანსსასაზღვრო ორგანიზ...
შს სამინისტროსა და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს ორგანიზებით ტრანსსასაზღვრო ორგანიზებული დანაშაულის საკითხებზე საერთაშორისო კონფერენცია ჩატარდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საქართველოში აშშ-ს საელჩოსა და ჯორჯ მარშალის სახელობის უსაფრთხოების სწავლებათა ევროპული ცენტრის ორგანიზებით, სასტუმრო „Holiday Inn“-ში ორდღიანი საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა თემაზე: ტრანსსასაზღვრო ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა. ღონისძიებას შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი ესწრებოდა, რომელმაც კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
ღონისძიების მიზანი იყო ტრანსსასაზღვრო ორგანიზებული დანაშაულის თანამედროვე ტენდენციებისა და საფრთხეების მიმოხილვა, ამ კუთხით სხვადასხვა ქვეყნის შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებს შორის გამოცდილების გაზიარება, ეროვნული, რეგიონული და საერთაშორისო თანამშრომლობის შესაძლებლობების განხილვა.
კონფერენციაზე ჯორჯ მარშალის სახელობის უსაფრთხოების სწავლებათა ევროპული ცენტრის, აშშ-ს, უნგრეთის, უკრაინის, საქართველოს შინაგან საქმეთა და იუსტიციის სამინისტროების წარმომადგენლებმა პრეზენტაციები წარადგინეს. აღნიშნული პრეზენტაციები ტრანსსასაზღვრო ორგანიზებული დანაშაულის ტენდენციებსა და გამოწვევებს, კორუფციის, ტრეფიკინგის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის, სამართალდამცველთა შესაძლებლობების განვითარების, უწყებათა შორის თანამშრომლობისა და ერთობლივი საგამოძიებო ჯგუფების მნიშვნელობის საკითხებს მოიცავდა.
კონფერენციაში პარტნიორი ქვეყნების – ლიტვის, ლატვიის, ესტონეთის, სომხეთის, აზერბაიჯანის, მოლდოვის, უკრაინის, ბულგარეთისა და რუმინეთის შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.

• COUNTERING TRANSNATIONAL ORGANIZED CRIME CONFERENCE ORGANIZED BY THE MINISTRY OF...
COUNTERING TRANSNATIONAL ORGANIZED CRIME CONFERENCE ORGANIZED BY THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS AND US EMBASSY IN GEORGIA
The Ministry of Internal Affairs of Georgia, the US Embassy in Georgia and George C. Marshall European Center for Security Studies organized two-day international conference in the hotel “Holiday Inn” on the following topic: “Fight against Trans-border Organized Crime”. The event was attended by Mr. Shalva Khutsishvili, the Deputy Minister of Internal Affairs, who addressed the participants of the conference with a keynote speech.
The objective of the event was to review modern trends and threats of cross-border organized crime, in this regard the representatives of relevant agencies of different countries shall share experience and review the opportunities of national, regional and international cooperation.
At the conference the representatives of the George C. Marshall European Center for Security Studies, USA, Hungary, Ukraine, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Justice of Georgia made presentations. The presentations covered the issues such as trends and challenges of cross-border organized crime, corruption, human trafficking, fight against organized crime, capacity building of law enforcement agencies, inter-agency cooperation and importance of joint investigation groups.
The Conference was participated by the representatives of relevant State Agencies of the partner countries, in particular Lithuania, Latvia, Estonia, Armenia, Azerbaijan, Moldova, Ukraine, Bulgaria and Romania.