• შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა 195-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ოჯახური ძალადობი...
შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა 195-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ოჯახური ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული კამპანია გააცნეს
შინაგან საქმეთა მინისტრ ალექსანდრე ჭიკაიძის ინიციატივით დაწყებული, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული კამპანია გრძელდება. კამპანიის ფარგლებში, თბილისის 195-ე საჯარო სკოლაში საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა, რომლის მიზანი იყო ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით ახალგაზრდა თაობის უკეთ ინფორმირება. მოსწავლეებს კამპანიის შესახებ ესაუბრნენ შს სამინისტროს და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის წევრები: შსს-ს აკადემიის პროფესიული მომზადების სამმართველოს საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ნოდარ სააკაშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზოგადი განათლების მართვისა და განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ნინო კვიტაიშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე ეკატერინე კენჭაძე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ძალადობისაგან დაცვის ეროვნული ქსელი“-ს წარმომადგენელი მანანა ფურცხვანიძე და ფსიქოლოგი ია აფთარაშვილი. სამუშაო ჯგუფის წევრებმა სკოლის მოსწავლეებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია გააცნეს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით კანონში შესული ცვლილებების შესახებ ისაუბრეს. 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მოხდა ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია. კანონში შესული ცვლილებების მიხედვით, ოჯახში ძალადობა 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
შეხვედრაზე კამპანიის ფარგლებში შექმნილი სოციალური რგოლების ჩვენებაც გაიმართა. რგოლების მიზანია საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის ფაქტების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე: „112“ ან მიმართონ უბნის ინსპექტორს, მოძალადეებმა კი მიიღონ გაფრთხილება, რომ ოჯახში ძალადობა თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია.
საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრები კვლავ გრძელდება და თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში, სხვადასხვა საშუალო სკოლასა და უმაღლეს სასწავლებლებში გაიმართება.

• MIA representatives familiarized pupils of public school N135 with the social ca...
MIA representatives familiarized pupils of public school N135 with the social campaign against domestic violence
Campaign against domestic violence initiated by the Minister of Internal Affairs continues. For informing youth on domestic violence in a better way, informative meeting was held in public school N195. Pupils were informed on the campaign by working group, comprised of representatives of the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Education and Science, members of which are: head of Patrol Police Faculty of Professional Training Division Nodar Saakashvili, Head of General Education Management and Development Department of the Ministry of Education and Science Nino Kvitaishvili, Deputy head of Administration of the Ministry of Education and Science Ekaterine Kentchadze, representatives of “National network for the Protection from Violence” non-governmental organization Manana Purtskhvanidze and psychologist Ia Aptarashvili. Commission members familiarized pupils with the campaign on domestic violence launched by the Ministry of Internal Affairs as well as legislative changes initiated by the Agency. According to amendments, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.