• შს სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოში აკრედიტებული, 14 ქვეყნის პოლიციისა და ...
შს სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოში აკრედიტებული, 14 ქვეყნის პოლიციისა და უსაფრთხოების ატაშეთა კონფერენცია გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, თბილისში, სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“, საქართველოში აკრედიტებული, პოლიციისა და უსაფრთხოების ატაშეთა ყოველწლიური კონფერენცია გაიმართა. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა გახსნა. შს მინისტრმა ატაშეებს ეფექტური და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა.
გიორგი მღებრიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების 60%-ზე მეტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომპეტენციაში შედიოდა, რასაც სამინისტრომ წარმატებით გაართვა თავი და ექსპერტებისგან პოზიტიური შეფასებაც მიიღო. მინისტრის თქმით, დღევანდელი კონფერენციაც ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ერთ-ერთი წარმატებით განხორციელებული ვალდებულებაა, რომელიც სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარებას და გაღრმავებას ითვალისწინებს. შს მინისტრმა აგრეთვე აღნიშნა, რომ ბოლო პერიოდში, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტში შეიქმნა საერთაშორისო დანაშაულთან ბრძოლის თანამშრომლობის ცენტრი და გაიზარდა პოლიციის ატაშეების რაოდენობა.
კონფერენციაზე ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლასა და სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს. ღონისძიების მონაწილეებმა იმ საფრთხეებსა და გამოწვევებზეც ისაუბრეს, რომელთა წინაშეც დგას დღეს საერთაშრისო საზოგადოება.
შს სამინისტროს წარმომადგენლებმა უწყებაში განხორციელებული რეფორმებისა და განვითარების სამომავლო გეგმების შესახებ პრეზენტაცია წარმოადგინეს.
კონფერენციას საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები, შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი ივანე პაპიაშვილი, საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი შალვა კვინიხიძე და სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტის დირექტორები და ხელმძღვანელი პირები დაესწრნენ.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს პარტნიორი ქვეყნების: აშშ-ს (გამოძიების ფედერალური ბიუროსა და სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობების საერთაშორისო ბიუროს, რეგიონალური უსაფრთხოების ოფიცერი), ავსტრიის, აზერბაიჯანის, ბელარუსის, ბელგიის, თურქეთის, ისრაელის, იტალიის, ლატვიის, საბერძნეთის, საფრანგეთის, სომხეთისა და უკრაინის პოლიციისა და უსაფრთხოების ატაშეებმა. ღონისძიებაში აგრეთვე მონაწილეობდა ევროპის პოლიციის ოფისის (ევროპოლი) წარმომადგენელი.
კონფერენციის ფარგლებში პირველად გაიმართა ორმხრივი შეხვედრები საქართველოში აკრედიტებულ, პოლიციისა და უსაფრთხოების ატაშეებსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი ქვედანაყოფების წარმომადგენლებს შორის.

• Conference of Police and Security Attachés accredited in Georgia held upon the i...
Conference of Police and Security Attachés accredited in Georgia held upon the initiative of the Ministry of Internal Affairs of Georgia
Upon the initiative of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, annual Conference of Police and Security Attachs accredited in Georgia was held at the Hotel “Radisson Blue Iveria”. The conference was opened by the welcoming speech of the Minister of Internal Affairs of Georgia, Mr. Giorgi Mghebrishvili who thanked attaches for effective and fruitful cooperation.
Griogi Mgebrishvili noted that 60% of the commitments defined by Visa Liberalization Action Plan fell within the competence of the Ministry of Internal Affairs which was successfully accomplished by the Ministry and positively assessed by the experts. According to the Minister this conference will be one of the most successful actions within the context of fulfilling visa liberalization action plan obligations which provides for the development and strengthening of international cooperation in the field of law enforcement.
Issues related to combating organized crime and international law enforcement cooperation were discussed at the conference. Participants of the conference discussed threats and challenges faced nowadays by the international society.
The representatives of the Ministry delivered information in the form of presentations on reforms implemented within the system of the Ministry and on future plans of development.
From the Georgian side the conference was attended by the Minister of Internal Affairs of Georgia Giorgi Mgebrishvili, the head of MIA Central Criminal Police Department Ivane Papiashvili, head of MIA International Relations Department Shalva Kvinikhidze and other officials of the Ministry.
Police and security attachs of the following partner countries participated in the conference: USA (representatives of FBI and DEA, regional security officer), Austria, Azerbaijan, Belarus Belgium, Turkey, Israel, Italy, Latvia, Greece, France, Armenia and Ukraine. The representative of the European Police Office (Europol) participated in the conference as well.
Within the frames of the conference, bilateral meetings were held between police and security attachs accredited in Georgia and the heads and the officials of respective sub-units of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.