• შს სამინისტრომ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ სოციალური კამპანია ილიას სახელმწიფო უ...
შს სამინისტრომ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ სოციალური კამპანია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს გააცნო
შინაგან საქმეთა მინისტრ ალექსანდრე ჭიკაიძის ინიციატივით დაწყებული, ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული კამპანია გრძელდება. კამპანიის ფარგლებში, საინფორმაციო შეხვედრა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან გაიმართა. ახალგაზრდებს შსს-ს და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ სპეციალურად შექმნილი ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის წევრებმა - შსს-ს პოლიციის აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსმა ნოდარ სააკაშვილმა, განათლების და მეცნიერების მინისტრის მრჩეველმა ახალგაზრდულ საკითხებში ოთარ აბესაძემ, განათლების სამინისტროს მულტიდისციპლინური გუნდის წევრმა, ფსიქოლოგმა ბაია ხვადაგიანმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ძალადობისგან დაცვის ეროვნული ქსელი“-ს თავმჯდომარემ ნატო შავლაყაძემ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანიის მიზანი და მნიშვნელობა გააცნეს და განუმარტეს, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლს კანონი იცავს, ხოლო მოძალადეები კანონით ისჯებიან.
სამუშაო ჯგუფის წევრებმა ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია გააცნეს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით კანონში შესული ცვლილებების შესახებ ისაუბრეს. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მოხდა ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია. კანონში შესული ცვლილებების მიხედვით, ოჯახში ძალადობა 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
შეხვედრაზე ასევე გაიმართა კამპანიის ფარგლებში შექმნილი სოციალური რგოლების ჩვენება, რომელთა მიზანია საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის ფაქტების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე - „112“ ან მიმართონ უბნის ინსპექტორს, მოძალადეებმა კი მიიღონ გაფრთხილება, რომ ოჯახში ძალადობა თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. შეხვედრის ბოლოს სოციალური კამპანიის სამუშაო ჯგუფის წევრებმა ახალგაზრდების მიერ დასმულ შეკითხვებს უპასუხეს.

• MIA representatives familiarized students of Ilia State University with the soci...
MIA representatives familiarized students of Ilia State University with the social campaign against domestic violence
Ministry of Internal Affairs continues social campaign against domestic violence. Within the frames of which informative meeting was held in Ilia State University. Students were informed on the campaign by working group, comprised of representatives of the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Education and Science, members of which are: head of Patrol Police Faculty of Professional Training Division Nodar Saakashvili, representatives of the Ministry of Education and Science Otar Abesadrze, head of “National network for the Protection from Violence” non-governmental organization Maka Shavlakadze and psychologist Baia Khvadagiani. Commission members familiarized students with the campaign on domestic violence launched by the Ministry of Internal Affairs as well as legislative changes initiated by the Agency. It is notable that according to amendments, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.
Members of the commission familiarized students with the aim and importance of the social campaign against domestic violence. At the meeting informative video-“Violence is Punishable” was introduced to students as well. Aim of the video is to inform citizens that in case of domestic violence, they should call “112” hot line or report to the district inspector; Offenders should receive warning that domestic violence is punishable by imprisonment. By the end of the meeting debates were held between students and commission members.