• შს სამინისტრომ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია თბილისის ს...
შს სამინისტრომ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს გააცნო
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ კამპანიას განაგრძობს. ამჯერად, კამპანიის ფარგლებში, შეხვედრა თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერიტეტის სტუდენტებთან გაიმართა. შსს-ს პოლიციის აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტის უფროსი ნოდარ სააკაშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის, ფსიქოლოგების ჯგუფის უფროსი ია აფთარაშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის სტუდენტთა სოციალური ხელშეწყობის სამმართველოს უფროსი ვალერიან გობრონიძე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების სამმართველოს უფროსი ნუგზარ ჩიტაია და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ძალადობისაგან დაცვის ეროვნული ქსელი“-ს თავმჯდომარე ნატო შავლაყაძე ახალგაზრდებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის კამპანიის შესახებ ესაუბრნენ.
შსს-ს და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ სპეციალურად შექმნილი ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის წევრებმა სტუდენტებს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის სოციალური კამპანიის მიზანი და მნიშვნელობა გააცნეს. შეხვედრაზე კამპანიის ფარგლებში შექმნილი სოციალური რგოლების ჩვენებაც გაიმართა. რგოლების მიზანია საზოგადოებას მიეწოდოს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ოჯახში ძალადობის ფაქტების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე: „112“ ან მიმართონ უბნის ინსპექტორს, მოძალადეებმა კი მიიღონ გაფრთხილება, რომ ოჯახში ძალადობა თავისუფლების აღკვეთით ისჯება.
სტუდენტებმა ასევე დეტალური ინფორმაცია მიიღეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით კანონში შესულ ცვლილებებზე. 2013 წლიდან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც მოხდა ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაცია. კანონში შესული ცვლილებების მიხედვით, ოჯახში ძალადობა 1 წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია.

• Ministry of Internal Affairs familiarized students of Ivane Javakhishvili Tbilis...
Ministry of Internal Affairs familiarized students of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University with the social campaign against domestic violence
Ministry of Internal Affairs continues campaign against domestic violence. Within the frames of the campaign meeting with students of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University was held. Students were informed on the campaign by working group, comprised of representatives of the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Education and Science, members of which are: head of Patrol Police Faculty of Professional Training Division Nodar Saakashvili, Head of National Study Program Department of the Education and Science, Head of psychologists group Ia Aptarashvili, Valerian Gobronidze-from the Department of High Education and Science Development of the Ministry of Education and Science, Nugzar Chitaia-from the same Department of the Ministry of Education and Science and “National network for the Protection from Violence” non-governmental organization- Nato Shavlakadze.
Members of the commission familiarized students with the aim and importance of the social campaign against domestic violence. At the meeting informative video-“Violence is Punishable” was introduced to students as well. Aim of the video is to inform citizens that in case of domestic violence, they should call “112” hot line or report to the district inspector; Offenders should receive warning that domestic violence is punishable by imprisonment.
Students were also informed on amendments according to which, domestic violence was registered as criminal action. On the basis of the changes domestic violence is punishable up to 1 year of imprisonment.
Ministry of Internal Affairs, along with other state agencies launched the social campaign against domestic violence –“No to Violence” with the support of the US Embassy on November 25. Aim of the campaign is to raise awareness among society on domestic violence and to emphasize the importance of citizens’ involvement in overcoming the mentioned problem. Within the frames of the campaign activities, public will be informed that victims of domestic violence are protected by the law and offenders are punished by the Georgian legislation.