• შს მინისტრმა, აშშ-ს ელჩთან ერთად, საერთაშორისო კონფერენცია „ქალები პოლიციაში“ გა...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა, საქართველოს შს სამინისტროს და აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) თანამშრომლობის ფარგლებში, ყოველწლიური ოთხდღიანი კონფერენცია „ქალები პოლიციაში“ გახსნა. კონფერენციაზე მისასალმებელი სიტყვით ასევე გამოვიდა აშშ-ს ელჩი საქართველოში იან კელი.
როგორც გიორგი მღებრიშვილმა კონფერენციის გახსნისას აღნიშნა: „გენდერული თანასწორობის დაცვა საზოგადოებაში და ქალთა მონაწილეობის გაზრდა პოლიციაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტი და შეიძლება ითქვას, უკვე ძლიერი მხარეა. სამინისტროს სტრატეგიული ხედვაა დანაშაულის წინააღმდეგ პროაქტიულ ქმედებაზე გადასვლა, რაც გულისხმობს ფიზიკური და ძალისმიერი მეთოდების ჩანაცვლებას ინტელექტუალური ინსტრუმენტებით. ეს ქალ-პოლიციელებს კიდევ უფრო მეტ შესაძლებლობას უქმნის, საკუთარი პოტენციალის რეალიზება მოახდინონ“.
კონფერენციის მონაწილეებმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს კახეთის რეგიონში სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს ტრაგიკულად დაღუპული, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლის - მაია ჯავახიშვილის ხსოვნას.
კონფერენცია უკვე მეხუთე წელია ტრადიციულად საქართველოში ტარდება. კონფერენციის მთავარი თემაა სამართალდამცველების კვალიფიკაციის ამაღლება და პოლიციაში ქალის როლის წარმოჩენა.
წელს ღონისძიებას 19 ქვეყნის პოლიციელი ქალები ესწრებიან, მათ შორის, პოლონეთიდან, საბერძნეთიდან, თურქეთიდან, მოლდოვიდან, ყაზახეთიდან და სხვა ქვეყნებიდან.

• MINISTER OF INTERNAL AFFAIRS AND US AMBASSADOR OPENED INTERNATIONAL CONFERENCE “...
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs within the frames of cooperation between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and US Department of State`s Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) opened the annual four-day conference “Women in Policing”. Mr. Ian Kelly, the US Ambassador to Georgia addressed the audience with a welcome speech.
As Mr. Giorgi Mgebrishvili mentioned in his opening speech: "Gender equality in society and increased participation of women in policing is one of the priorities and already one of the strong sides of the Ministry of Internal Affairs. The strategic vision of the Ministry is to transfer to proactive actions in fight against crime, that means replacement of physical and forcible methods with intellectual tools. The mentioned provides more opportunities to female police officers and enables them to realize their potential".
The participants of the Conference observed a minute of silence in memory of an officer of the Patrol Police Department – Maia Javakhishvili - tragically died while performing service duties in Kakheti region.
The conference is traditionally held in Georgia for the fifth year and aims to develop the qualification of law enforcers and emphasize the role of women in police.
This year the conference is attended by female police officers from 19 countries, including Poland, Greece, Turkey, Moldova, Kazakhstan and etc.