• შს მინისტრის მოდგილემ ქართული კინოწარმოების მხარდამჭერ ოთხმხრივ მემორანდუმს მოაწ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, დავით ვარდიაშვილმა, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრ მიხეილ გიორგაძესთან, საქართველოს თავდაცვის მინისტრის პირველ მოადგილესთან, ლელა ჩიქოვანთან და ქალაქ თბილისის მერთან, დავით ნარმანიასთან ერთად, თანამშრომლობის ოთხმხრივ მემორანდუმს მოაწერა ხელი. აღნიშნული მემორანდუმის თანახმად, სახელმწიფო ვალდებულებას იღებს, მხარი დაუჭიროს ქართულ კინოს წარმოების პროცესში.
„დღეს ხელი მოვაწერეთ ძალიან მნიშვნელოვან ოთხმხრივ მემორანდუმს, რომელიც ხელს შეუწყობს ქართული კინოს განვითარებას. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველთვის უჭერდა მხარს ქართული და უცხოური კინოს განვითარებისა და პოპულარიზაციის პროექტებს. მომავალშიც გავაგრძელებთ კულტურის სამინისტროსთან ამ მიმართულებით თანამშრომლობას“,- აღნიშნა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, დავით ვარდიაშვილმა.
მემორანდუმის მიზანია სახელმწიფო სტრუქტურების მხარდაჭერა, რაც კინომწარმოებლებს ბიუროკრატიული საკითხების მოგვარებისა და სახელმწიფო ორგანიზაციების მატერიალურ-ტექნიკური ბაზებით გამარტივებული წესით სარგებლობის საშუალებას მისცემს. მემორანდუმის შედეგად, მხარდაჭერით ისარგებლებენ როგორც სახელმწიფოს მხრიდან სუბსიდირებული პროექტები, ასევე დამოუკიდებელი კინომწარმოებლები. აღნიშნული დოკუმენტი ასევე ხელს შეუწყობს უცხოელი კინომწარმოებლებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნას.
მემორანდუმს ხელი ეროვნული კინოცენტრის ინიციატივითა და საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ორგანიზებით მოეწერა.

Mr. Davit Vardiashvili, the Deputy Minister if Internal Affairs, along with Mr. Mikheil Giorgadze, the Minister of Culture and Monuments Protection of Georgia, Mrs. Lela Chikovani, the First Deputy Minister of Defense of Georgia and Mr. Davit Narmania, the Mayor of Tbilisi signed the Quadripartite Memorandum of Cooperation. Under this Memorandum the government undertakes to support Georgian film production process.
"Today we signed the important Quadripartite Memorandum, which will contribute to the development of Georgian cinema. The Ministry of Internal Affairs always supported the projects for development and popularization of Georgian and foreign films. We will continue to cooperate with the Ministry of Culture in this direction “- said Mr. Davit Vardiashvili, the Deputy Minister of Internal Affairs.
The Memorandum aims to support state structures, which will enable the filmmakers to settle bureaucratic issues and use material and technical bases of state bodies in a simplified manner. As a result of the above mentioned, the support will be provided to the state-subsidized projects, as well as independent film makers. This document will also help to create a favorable environment for foreign filmmakers.
The signature of the Memorandum organized by the Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia was the initiative of the National Film Centre.