• შს მინისტრის მოადგილემ თბილისის საერთაშორისო ფორუმი „რეგიონული სტაბილურობისათვის...
შს მინისტრის მოადგილემ თბილისის საერთაშორისო ფორუმი „რეგიონული სტაბილურობისათვის: ბირთვული უსაფრთხოებისა და გაუვრცელებლობის გამოწვევები და პასუხები“ გახსნა
შს მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ გახსნა თბილისის საერთაშორისო ორდღიანი ფორუმი „რეგიონული სტაბილურობისათვის: „ბირთვული უსაფრთხოებისა და გაუვრცელებლობის გამოწვევები და პასუხები“. ფორუმი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს და თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში სამოქალაქო საბჭოს ორგანიზებით, შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს, გაერთიანებული სამეფოს ენერგეტიკისა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტისა და აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ფინანსური მხარდაჭერით იმართება.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს ქართველმა ოფიციალურმა პირებმა, ბირთვულ და რადიაციულ სფეროში მომუშავე ქართველმა და უცხოელმა ექსპერტებმა, ასევე ოფიციალურმა პირებმა ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, აზერბაიჯანიდან, ბულგარეთიდან, ესტონეთიდან, ლატვიიდან, ლიტვადან, პოლონეთიდან, რუმინეთიდან, უკრაინიდან, მოლდოვიდან, ყაზახეთიდან, სომხეთიდან, შვედეთიდან, ნორვეგიიდან, გაერთიანებული სამეფოდან, ეგვიპტედან, იორდანიიდან, ისრაელიდან. აღნიშნული ქვეყნები ჩართული არიან „ბირთვული გაუვრცელებლობის ხელშეკრულების“ ყოველწლიური მიმოხილვის პროცესში.
თბილისის საერთაშორისო ფორუმის შედეგების წარდგენა მოხდება „ბირთვული გაუვრცელებლობის ხელშეკრულების მიმოხილვის კონფერენციაზე“, რომელიც 2015 წლის მაისში, ნიუ-იორკში, გაეროს შტაბ-ბინაში ჩატარდება.
აღნიშნული ფორუმის წარმატებით ჩატარება ხელს შეუწყობს ბირთვული გაუვრცელებლობის რეჟიმის გაძლიერებას და როგორც გლობალური, ისე საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცებას.
ფორუმზე განიხილეს შემდეგი საკითხები: ბირთვული და რადიოლოგიური უსაფრთხოება - გლობალური და რეგიონული ასპექტები; ბირთვულ და რადიოლოგიურ საფრთხეებზე რეაგირების ეროვნული ზომები: პოლიტიკა, კანონმდებლობა და ინსტიტუტები; ორმხრივი თანამშრომლობა: რისი მიღწევა მოხერხდა ორმხრივ ურთიერთობებში („დონორებთან“ და „მეზობლებთან“ ურთიერთობები); ინფრასტრუქტურა და სოლიდარობა, როგორც თანამშრომლობის საფუძველი; საერთაშორისო და რეგიონული თანამშრომლობა: ინსტიტუციებისა და ინიციატივების განვითარება და გაძლიერება.

• Deputy Minister of Internal Affairs opened international forum of Regional Stabi...
Deputy Minister of Internal Affairs opened international forum of Regional Stability: “Challenges and Responses to Nuclear Security and Non-Proliferation”
Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria opened two-day international forum of Regional Stability: “Challenges and Responses to Nuclear Security and Non-Proliferation” at Courtyard Marriott hotel. The conference is organized by the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia and the Civil Council on Defense and Security (Tbilisi, Georgia) in close co-operation and financial support of the Swedish Radiation Safety Authority and U.K. Department of Energy and Climate Change and U.S. Department of State.
The forum brought together Georgian officials, foreign and local experts working in the field of radiation and nuclear issues as well as officials from the United States, Azerbaijan, Bulgaria, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, Ukraine, Moldova, Kazakhstan, Armenia, Sweden, Norway, United Kingdom of Great Britain, Egypt, Jordan and Israel. The mentioned countries are involved in NPT annual Review Conferences.
The results of Tbilisi International Forum will be introduced at 2015 NPT Review Conference which will be held in UN Headquarters, New-York .
The mentioned conference will contribute ensuring better radiological and nuclear security and nonproliferation practices and policies on global as well as on the local levels.
The main discussion points for the conference were: Current global and regional issues regarding nuclear and radiological security and proliferation threats; The national response: policies, legislation and institutions for tackling proliferation and security threats; Bilateral Cooperation: What has been achieved in cooperation with other States (both "donor" and neighboring). Infrastructure and solidarity and what remains to be done; International and regional cooperation: developing and improving institutions and initiative.