საქართველოს ეროვნულ გალერეაში, საერთაშორისო ორგანიზაცია PH International-ის პროექტის „საზოგადოების ჩართულობისა და თანამშრომლობის პროგრამა სამართლებრივი განათლებისთვის“ (GE CALLS) ფარგლებში, ღონისძიება სახელწოდებით - „ცოცხალი ბიბლიოთეკა“ ჩატარდა.
„ცოცხალი ბიბლიოთეკა“ ევროპის საბჭოს ახალგაზრდული დირექტორატის კამპანიის ფარგლებში შემუშავებული საგანმანათლებლო მეთოდია, რომლის თანახმად ბიბლიოთეკის იმიტირება ხდება და წიგნებს ადამიანები წარმოადგენენ. პროექტის ბენეფიციარებს საშუალება აქვთ, „გამოიწერონ“და „წაიკითხონ“ ნებისმიერი „წიგნი“ - ანუ წარმომდგენ პირთან „წიგნის თემატიკის“ შესაბამისი საუბარი გამართონ.
„ცოცხალი“ ბიბლიოთეკის „მკითხველი“ ამჯერად თბილისის საჯარო სკოლების მე-9-12 კლასების 40 მოსწავლე იყო. „წიგნები“ კი შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძემ და აშშ-ის ელჩმა საქართველოში იან კელიმ წარმოადგინეს.
პროგრამაში სამართლებრივ და ახალგაზრდულ სფეროში მოღვაწე პროფესიონალები მონაწილეობენ: მოქმედი პოლიციელი, პროკურორი, კრიმინალური ექსპერტი, სამედიცინო ექსპერტი, სოციალური მუშაკი, ყოფილი მსჯავრდებული, ახალგაზრდული მუშაკი და სხვა.
არჩილ თალაკვაძემ დაინტერესებულ მოსწავლეებს თავის კარიერულ გზაზე უამბო. მან განმარტა, თუ რატომ აირჩია პროფესიად მენეჯმენტი და რა სირთულეებია ამ პროფესიასთან დაკავშირებული. შს მინისტრის მოადგილემ, ასევე, პოლიციელის მოვალეობებზე, საზოგადოების წინაშე სამართალდამცველთა მნიშვნელოვან როლზე ისაუბრა და ახალგაზრდა „მკითხველების“ შეკითხვებსაც უპასუხა.
აღნიშნული პროექტი აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. პროგრამის პარტნიორები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არიან.

Georgian National Gallery hosted the event “Live Library” held within the frames of the PH International Project “Georgia Community Action and Linkages for Legal Socialization” (GE CALLS).
The “Live Library” is an educational method developed within the frames of the European Council Youth Directorate campaign where the individuals imitate the library and animate the books. The beneficiaries of the project have the opportunity to "subscribe" and "read" any "books" i.e. to talk with the presenter of the “book”.
The “readers” of the “Live” library were 40 pupils of the 9-12 grades of Tbilisi Public Schools. The "Books" were presented by Mr. Archil Talakvadze, the Deputy Minister of Internal Affairs and Mr. Ian Kelly, the Ambassador of the USA.
The program was participated by the professionals of legal and youth fields: police officer, prosecutor, criminal expert, medical expert, social worker, former convict, youth worker and others.
Mr. Archil Talakvadze talked about his career path. He explained why he chose management as his profession and what are the difficulties associated with this it. The Deputy Minister of Internal Affairs also talked about the duties of a police officer, the important role of law enforcers and answered the questions of young "readers”.
The mentioned project is implemented with the financial assistance of the US State Department`s Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). The partners of the Program are the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Education and Science of Georgia