შს მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ, ახალგაზრდების უკეთ ინფორმირების მიზნით, საქართველოში ავტორიზებული უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებს ძალადობის პრევენციის ეროვნული სტრატეგია გააცნო. შეხვედრა შინაგან საქმეთა სამინისტროში გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოში ავტორიზებული 16 უმაღლესი სასწავლებლის: თსუ-ს, ილიაუნის, სამედიცინო უნივერსიტეტის, აგრარული უნივერსიტეტის, ტექნიკური უნივერსიტეტის, თავისუფალი უნივერსიტეტის, კავკასიის უნივერსიტეტის, ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის, საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტის, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის, საქართველოს უნივერსიტეტის, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, შსს-ს აკადემიის, სასულიერო აკადემიის და სემინარიის, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის 105 სტუდენტი დაესწრო.
ლევან იზორიამ სტუდენტებს სახელმწიფოს მიერ ძალადობის წინააღმდეგ დაგეგმილი და განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა და აღნიშნა, რომ ძალადობასთან და კრიმინალთან ბრძოლა მხოლოდ პოლიციური რესურსით ეფექტური ვერ იქნება და პრობლემის გადასაჭრელად საჭიროა სხვადასხვა უწყების კოორდინირებული მუშაობა. იმისთვის, რომ მოხდეს ძალადობის პრევენცია, საჭიროა ძალადობის წარმოშობის ფაქტორებისა და პირობების ანალიზი, ყურადღების გამახვილება მის შემცირებაზე, საზოგადოებრივი აზრის გაჯანსაღებაზე ზრუნვა და შესაბამისი სამართლებრივი კულტურის ჩამოყალიბება.
ამ მხრივ, ხაზგასასმელია შსს-ს მიერ ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ წამოწყებული სოციალური კამპანია „არა ძალადობას!“, რომელსაც შსს სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, აშშ-ს საელჩოს მხარდაჭერით, 25 ნოემბრიდან ახორციელებს და მოსწავლეებთან და სტუდენტებთან საინფორმაციო შეხვედრებს ყოველდღიურად მართავს.
პრეზენტაციის დასასრულს, ლევან იზორიამ სტუდენტების მიერ დასმულ შეკითხვებს უპასუხა.
ძალადობის პრევენციის ეროვნული სტრატეგია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის დავალებით მოამზადა. მისი მიზანია გრძელვადიანი პერსპექტივით ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებების განსაზღვრა. შემუშავებული სტრატეგია სახელმწიფოს მზაობის გამოხატულებაა – უპასუხოს გამოწვევებს, რომლებიც დღევანდელ საზოგადოებაში არსებობს და მოახდინოს ძალადობის პრევენცია სხვადასხვა საზოგადოებრივი ინსტიტუტის მონაწილეობით.
ძალადობის პრევენციის მიზანია ქვეყნის მასშტაბით ძალადობის ფაქტების შემცირება, ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერება, ამ მიმართულებით სახელმწიფოსა და საზოგადოების აქტიური ჩართულობის უზრუნველყოფა და ძალადობისგან თავისუფალი და უსაფრთხო გარემოს შექმნა.
სტრატეგიაში განხილულია ძალადობის პრევენციის ყველა აქტუალური მიმართულება: ოჯახში ძალადობის, სკოლაში ძალადობისა და ქუჩაში ძალადობის პრევენცია შესაბამისი მექანიზმებით, როგორიცაა: სამოქალაქო განათლების (დემოკრატიის სწავლება და დამოკიდებულების პრობლემის მავნე შედეგების შესახებ საზოგადოების ინფორმირება), მედიაციის და რესოციალიზაცია-რეაბილიტაციის კონკრეტული პრევენციული მექანიზმები. მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ აუცილებელია უკვე არსებული ღონისძიებების ეფექტიანობის ამაღლება, ძალადობის პრევენციის ახალი შესაძლებლობების დანერგვა და ამ მიმართულებით შსს აქტიურად მუშაობს. ძალადობის პრევენციის კუთხით საქართველოს მთავრობა ერთიანი მიდგომით, ფართო საზოგადოების აქტიური ჩართულობითა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით მუშაობს.

• Deputy Minister of Internal Affairs presented national strategy for prevention o...
Deputy Minister of Internal Affairs presented national strategy for prevention of violence to students
In order to provide young generation with information, Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria held meeting with students from authorized educational institutions and familiarized them with national strategy on prevention of violence. The meeting was held at the Ministry of Internal Affairs. In the mentioned meeting students form 16 educational institutions: Tbilisi State University, Ilia State University, Tbilisi State Medical University, Agricultural University, Technical University, Free University, Caucasus University, Georgian-American University, Davit Aghmashenebeli University, Black Sea University, Grigol Robakidze University, University of Georgia, Sokhumi State University, MIA Academy, Theological Academy and Seminary and Georgian Institute for Public Affairs-105 students in total were presented.
Deputy Minister familiarized students with implemented and scheduled activities against violence and noted that in the fight against violence and criminal, police resource is not the sufficient effort without cooperation with other agencies. According to the Deputy Minister it is important to analyze factors of violence origination and circumstances, to focus on its reduction, improve public opinion and to create appropriate legal culture; it is important to make assessment of mechanisms for prevention of violence and current management, to increase efficiency and implementation of new mechanisms.
It is notable to mention that social campaign against domestic violence –“No to Violence” which was launched by the Ministry of Internal Affairs, on November 25, with the support of the US Embassy, which implies holding of informative meetings with school pupils and students.
By the end of the meeting Levan Izoria provided answers to all topical questions.
National Strategy for the prevention of violence was elaborated by the Ministry of Internal Affairs under the instructions of the Prime-Ministere Irakli Gharibashvili. Aim of the National Strategy on Prevention of Violence is to define relevant directions in the long term perspective. Strategy is the expression of the State’s readiness- to face challenges existing in contemporary society and to make prevention of violence with involvement of various public institutions.
Objective of preventing violence is to decrease facts of violence all across the country, enhancing the fight against violence to ensure involvement of the state and society in this regard, to create safe environment without violence.
Strategy includes all directions, especially topical for the society, namely: prevention of domestic violence, violence at streets and schools with relevant mechanisms. Concrete preventive mechanisms are civil education (studying democracy, informing society on negative impact of addiction) mediation, re-socialization and rehabilitation. It is also important to improve effectiveness of ongoing activities and introduction of new ways for preventing violence. Deputy Minister noted that it is also important to improve effectiveness of ongoing activities and introduction of new ways for preventing violence. Deputy Minister also noted that Ministry is actively working in this direction. It is notable that strategy is aimed at creating mutual approach of the government in terms of the prevention of violence with active involvement of the society and considering best international practice.