• შს მინისტრის მოადგილემ და აშშ-ს ელჩმა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა, მოწმეთა და ...
შს მინისტრის მოადგილემ და აშშ-ს ელჩმა ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა, მოწმეთა და ეჭვმიტანილთა დაკითხვის შესახებ სემინარი გახსნეს
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ, აშშ-ს ელჩმა საქართველოში რიჩარდ ნორლანდმა და შსს-ს აკადემიის რექტორმა ნუკრი გელაშვილმა შსს-ს აკადემიაში ოფიციალურად გახსნეს სემინარი სახელწოდებით „ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა და მოწმეთა არაპირდაპირი დაკითხვა და ეჭვმიტანილების დაკითხვა“. გახსნის ცერემონიას აშშ-ს საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) ხელმძღვანელი ტრეისი ნიუველი, უფროსი მრჩეველი პოლიციის საკითხებში მაიკლ ტერნერი და მრჩეველი პოლიციის საკითხებში მაიკლ უილსონი, აშშ-ს საელჩოს, შსს-ს აკადემიის, საქართველოს მთავარი პროკურატურის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის წარმომადგენლები დაესწრნენ. სემინარი აშშ-ს საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) მიერ არის ინიცირებული.
ღონისძიების მიზანია ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებთან/მოწმეებთან და ეჭვმიტანილებთან ქართველ გამომძიებელთა კომუნიკაციის უნარის გაუმჯობესება, რაც ამ დანაშაულზე რეაგირებას და მის აღმოფხვრას კიდევ უფრო ეფექტურს გახდის. აღნიშნული სემინარი განკუთვნილია შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მთავარი პროკურატურის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებისთვის.
შს მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიას განცხადებით, დასავლელ პარტნიორებთან ერთად პოლიციელთა კვალიფიკაციის ასამაღლებელი სემინარების ჩატარებას ოჯახში ძალადობის პრევენციის კუთხით ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს.
რიჩარდ ნორლანდის განცხადებით, აშშ-ს მთავრობა მსოფლიო მასშტაბით მხარს უჭერს ქალებისა და გოგონების წინააღმდეგ განხორციელებულ ძალადობაზე რეაგირებასა და აღკვეთისთვის გადადგმულ ქმედით ნაბიჯებს, ხოლო აღნიშნული სემინარი ერთ-ერთია იმ ღონისძიებებიდან, რომელიც ხორციელდება აშშ-ის საელჩოს მიერ გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული 16-დღიანი საერთაშორისო კამპანიის ფარგლებში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს ოჯახში ძალადობის საკითხებზე ტრენინგები და სემინარები აშშ-ს მთავრობის, საერთაშორისო, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლების მონაწილეობით სისტემატურად უტარდებათ. 2014 წელს, რამდენიმე თვის განმავლობაში, მთელი საქართველოს მასშტაბით მომუშავე უბნის ინსპექტორ-გამომძიებლებს ოჯახური ძალადობის საკითხებზე გადამზადება ჩაუტარდათ, ხოლო მიმდინარე წლის ნოემბერში, შსს-ს აკადემიაში, მსხვერპლთან, მოძალადესთან, მოწმესთან კომუნიკაციის პრობლემის იდენტიფიცირებისა და სამართლებრივად სწორად გადაწყვეტის საკითხებზე გადამზადება თბილისში მომუშავე უკლებლივ ყველა პატრულ-ინსპექტორმა გაიარა. აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაწყვეტილებით, მთელი რიგი საკანონმდებლო ინიციატივები მომზადდა. პოლიციელების კვალიფიკაციის მუდმივი ამაღლების ტენდენცია, მათ შორის, ოჯახში ძალადობის პრევენციის მიზნით, მომავალშიც გაგრძელდება. შსს-ში შექმნილია კომისია, რომელიც კოორდინაციას უწევს ყველა იმ პოლიციელს, რომელსაც პრევენციული მიზნით მოქმედება უწევს, რაც ოჯახში ძალადობის თავიდან აცილების მიზნით შემაკავებელი ორდერების გაცემას და ასევე, მოძალადის დაკავების მიზნით ეფექტურ რეაგირებას გულისხმობს. ამას გარდა, წინა კვირას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორიამ ძალადობის პრევენციის ეროვნული სტრატეგიის სამუშაო ვერსია წარადგინა, რომელმაც მოიცვა ძალადობის პრევენციის ყველა ის მიმართულება, რომელიც საზოგადოებისათვის განსაკუთრებით აქტუალურია: ოჯახში ძალადობის, სკოლაში ძალადობისა და ქუჩაში ძალადობის პრევენცია შესაბამისი მექანიზმებით. დოკუმენტში განხილულია სხვადასხვა სახის ძალადობის პრობლემის არსი, გამომწვევი მიზეზები, პრევენციის მექანიზმები. სტრატეგია სახელმწიფოს მზაობის გამოხატულებაა – უპასუხოს გამოწვევებს, რომლებიც დღევანდელ საზოგადოებაში არსებობს და მოახდინოს ძალადობის პრევენცია სხვადასხვა საზოგადოებრივი ინსტიტუტის მონაწილეობით.

• Deputy Minister and US Ambassador opened seminar on “Indirect Interrogation of V...
Deputy Minister and US Ambassador opened seminar on “Indirect Interrogation of Victims and Witnesses and Interrogation of Suspects of Domestic Violence”
Deputy Minister Levan Izoria, US Ambassador Richard Norland and Rector of MIA Academy Nukri Gelashsvili officially opened the seminar –“Indirect Interrogation of Victims and Witnesses and Interrogation of Suspects of Domestic Violence”. The ceremony was also attended by Tracy Newel, the head of the US Embassy’s Bureau of International Narcotics and Law-enforcement Affairs office (INL), Senior Advisor in Police Affairs- Michael Turner and Advisor in Police Matters- Michael Willson as well as representatives of US Embassy, MIA Academy, Prosecutor’s Office, Ministry of Corrections and Investigative Unit of the Ministry of Finances. The Seminar was initiated by US Embassy’s Bureau of International Narcotics and Law-enforcement Affairs Office (INL).
The goal of the seminar is to improve Georgian investigators skills in eliciting information from victims/witnesses and suspects of domestic violence in order to make efforts of law enforcers more efficient in the fight and elimination of domestic violence. The mentioned seminar is being held for the employees of the Ministry of Internal Affairs, General Prosecutor’s Office, Ministry of Corrections and Investigation Unit of the Ministry of Finances.
According to the Deputy Minister Levan Izoria it is important to organize seminar along with Western partners on boosting qualification for police officers regarding prevention of domestic violence.
US Ambassador Richard Norland stated that US government supports effective steps taken to fight and eliminate gender violence world-wide and noted that the mentioned seminar is one of those activities which is held within the frames of supporting the 16 Days of Activism Against Gender-Based Violence worldwide campaign.
MIA personnel are trained on the regular basis on the subject of domestic violence with participation of US government, international and non-governmental organizations and public defender’s office.
In 2014 district inspectors in all regions of Georgia were trained on the subject of domestic violence which lasted for several months. In November of the current year all patrol-inspectors operating in the capital, have undergone trainings at MIA Academy on “Identifying problem of communication with offender, witness and victim and making legally correct resolution”.
It is notable that under the initiative of the Ministry of Internal Affairs, a number of legislative initiatives were prepared. Trainings for boosting qualification of police officers, with the aim of preventing domestic violence, will continue in the future.
Special commission, which was created at the Ministry of Internal Affairs, coordinates those policemen who have to operate with the view of preventive goals, which implies making effective response against the offender, issuing of the restraining order.
It is also worth mentioning that last week Deputy Minister Levan Izoria presented draft of National Strategy for Prevention of Violence which covered all directions of violence prevention, especially topical for the society: relevant prevention mechanisms of domestic violence, violence in streets and schools.
Document contains detailed discussion of core problems of violence, its causes and prevention mechanisms. Strategy is the expression of the State’s readiness- to face challenges existing in contemporary society and to make prevention of violence with involvement of various public institutions.