• შს მინისტრის მოადგილემ „112“-ის თანამშრომლებს საერთაშორისო დღე მიულოცა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძე შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრს ეწვია და 11 თებერვალს „112“-ის საერთაშორისო დღე მიულოცა. შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრში, აღნიშნულ დღესთან დაკავშირებით, ღონისძიება ჩატარდა. ღონისძიებას შს მინისტრის მოადგილესთან ერთად სხვადასხვა ექსტრემალური სპორტის ფედერაციების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრის მუშაობის სპეციფიკას სტუმრები ადგილზე გაეცნენ. ტურიზმის სფეროს წარმომადგენლებთან გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რაც მობილური ოპერატორების დაფარვის ზონის გარეთ არსებული გეოგრაფიული არეალიდან „GPS თრექერ“-ის საშუალებით „112“-თან წვდომას გულისხმობს. აღნიშნული „თრექერები“, რომლებიც „112“-მა საკუთარი ხარჯებით შეიძინა, განკუთვნილია ტურისტებისთვის და საქართველოს მაღალი რისკის მქონე რეგიონებში გადაადგილებული პირებისთვის.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მთავარ მიმართულებად 2015 წელს ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა დასახელდა. აღნიშნულ თემაზე მიღებული ზარების შინაარსიდან გამომდინარე, სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და „112“-ის ეფექტურ მუშაობაში შეტანილი წვლილისთვის, შინაგან საქმეთა მინისტრის სახელით, ცენტრის 2 თანამშრომელს მადლობის სიგელი გადაეცა.
„112“-ის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის მიზანია გადაუდებელი დახმარების ნომრის ცნობადობის ამაღლება ადგილობრივ თუ რეგიონალურ დონეზე. ევროსაბჭოს გადაწყვეტილებით, 11 თებერვალი „112“-ის დღედ 2009 წელს გამოცხადდა. საქართველოში უკვე 3 წელია, რაც გადაუდებელი დახმარების ერთიანი ნომერი ფუნქციონირებს, ხოლო ევროპის მასშტაბით ამ ნომრით1991 წლიდან სარგებლობენ.

• Deputy Minister of Internal Affairs congratulated with international day of 112 ...
Deputy Minister of Internal Affairs congratulated with international day of 112 to the employees of Emergency Response Center
Deputy Minister of Internal Affairs Archil Talakvadze visited 112 Emergency Response Center and congratulated with the international day dedicated to the emergency number 112. In connection with the mentioned day special event was held at the center, which was attended by Deputy Minister and representatives from various extreme sports federations.
Guests got familiarized with work specifics of the agency. Memorandum on cooperation was concluded with representatives of the tourism sphere, which ensures connection with 112 by means of GPS tracker to the areas out of the cover zone of mobile operators. The mentioned trackers were purchased by 112 with their own funds which are aimed for tourists and individuals travelling in mountainous regions of the country.
For the current year, the fight against domestic violence was announced as main priority by the Ministry of Internal Affairs. Two employees of the center were awarded with certificates of appreciation on the behalf of the Minister for excellent fulfillment of duties and efficient operation with regard to receiving emergency calls on the issue of domestic violence.
Aim of marking international day dedicated to the emergency number, is to raise awareness on local as well as on regional levels.
February 11 was announced as international day of “112” in 2009 on the basis of decision made by European Union. It has been three years since the emergency number 112 started operation in Georgia while united emergency number was launched all across Europe in 1991.