• შს მინისტრის მოადგილე საერთაშორისო დამკვირვებლებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი საერთაშორისო ორგანიზაციების დამკვირვებლებს შეხვდა. შეხვედრაში NDI-ს, IRI-ს, ეუთოსა და ჰელსინკის კომიტეტის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
მხარეებმა მიმდინარე წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დღეს პოლიციის მიერ უსაფრთხოების მიზნით განხორციელებული ღონისძიებები განიხილეს. შალვა ხუციშვილმა დეტალურად ისაუბრა არჩევნების დღეს მომხდარ ინციდენტებზე რეაგირების მექანიზმებზე და ხაზი გაუსვა საპოლიციო ღონისძიებების პროპორციულობას.
საერთაშორისო დამკვირვებლები არჩევნების მეორე ტურის უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად პოლიციის მხრიდან დაგეგმილი დამატებითი ღონისძიებებითაც დაინტერესდნენ.
როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, პოლიციამ არჩევნების დღეს დამატებითი რისკის ზონები გამოავლინა, რომლებზეც მეორე ტურში ყურადღება გამახვილდება. გარდა ამისა, შალვა ხუციშვილის განმარტებით, არჩევნების მეორე ტურის მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში ჩასატარებლად, სამართალდამცველები პრევენციულ ღონისძიებებსაც განახორციელებენ.

• Deputy Minister of Internal affairs held meeting with international observers
Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Khutsishvili met observers of international organizations. The meeting was attended by representatives of NDI, IRI and Helsinki Committee.
Sides tackled activities conducted by police on the day of elections. Shalva Khutsishvili discussed incidents in detail that took place on the elections day and reviewed reaction mechanisms. He also outlined that police activities have been proportional to the violations.
International observers were also interested in planned, additional police measures in order to ensure a secure environment for the second round of the elections.
Deputy Minister of Internal Affairs pointed out that on the election day police revealed additional risk zones, which will be paid special attention during the second round of the elections. According to Shalva Khutsishvili law enforcers will implement preventive activities for ensuring safe environment.