• შს მინისტრის მოადგილე რეგიონული სტაბილურობის საკითხებზე საერთაშორისო ფორუმს დაე...
შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი საერთაშორისო ფორუმს - „ბირთვული და რადიოლოგიური გამოწვევები შავი ზღვის რეგიონში: მიზეზები, შედეგები და საპასუხო ზომები“ დაესწრო და სიტყვა წარმოთქვა.
შალვა ხუციშვილმა ფორუმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და იმედი გამოთქვა, რომ აღნიშნული ღონისძიება ყოველ წელს გაიმართება.
ფორუმის მონაწილეებმა განიხილეს რეგიონში ეროვნული სახელმწიფოების კონტროლის მიღმა დარჩენილი ტერიტორიებიდან მომდინარე საფრთხეები და საერთაშორისო ბირთვულ უსაფრთხოებაზე მათი უარყოფითი ზეგავლენა. ღონისძიების მიზანი იყო პოტენციური საერთაშორისო, რეგიონული და ეროვნული მექანიზმების განსაზღვრა, რომელთა საშუალებითაც შესაძლებელი გახდება ბირთვული და რადიოლოგიური ტერორიზმის საფრთხის შემცირება.
ფორუმს ასევე დაესწრნენ დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების და სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებების ხელმძღვანელი პირები და წარმომადგენლები.
ღონისძიება შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის, ბრიტანეთის ენერგეტიკისა და კლიმატის ცვლილებების დეპარტამენტის, პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით ჩატარდა.

Deputy Minister of Internal Affairs attended international forum- “Nuclear and Radioactive Challenges in Black Sea Region: Reasons, Results and Response Measures” and delivered speech.
Shalva Khutsishvili discussed importance of the forum and expressed hope that forum would be held annually.
Participants of the forum discussed threats coming from territories left unattended by the central governments in the region and their negative impact on international nuclear security. The aim of the event was to define potential international, regional and national mechanisms through which it will be possible to reduce nuclear and radioactive threats.
Forum was also attended by diplomatic corps, representatives from international and non-governmental organizations and officials from various government agencies.
Event was organized by Swedish Radiation Protection Authority, US State Department, United Kingdom’s Department of Energy and Climate Change, Ministry of Foreign Affairs of Poland, Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Ministry of Internal Affairs of Georgia as well as by Radiation and Nuclear and Radiation Safety Agency.