• შს მინისტრის ბრძანებით ქულათა სისტემის ადმინისტრირების წესი დამტკიცდა
შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ბრძანებით, განისაზღვრა მართვის მოწმობებისათვის მინიჭებულ ქულათა სისტემის ადმინისტრირებასთან დაკავშირებული პირობები და პროცედურები, კერძოდ:
• განისაზღვრა საქართველოსა და სხვა ქვეყნის მიერ გაცემული მართვის მოწმობისთვის ქულათა სისტემის მინიჭების საფუძვლები;
• ქულათა სისტემის ადმინისტრირება განხორციელდება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს პროგრამული უზრუნველყოფის მეშვეობით;
• საგზაო მოძრაობის სფეროში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევაზე რეაგირებას განახორციელებს სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მოსამსახურე, ხოლო იმ ტერიტორიაზე, რომელიც არ შედის სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სამოქმედო ტერიტორიაში - სამინისტროს შესაბამისი ტერიტორიული ორგანოს მოსამსახურე;
• განისაზღვრა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვალდებულება, სამართალდამრღვევის შესახებ შესაბამისი ინფორმაციის არსებობის შემთხვევაში, ქულების რაოდენობის ყოველი შემცირებისას მართვის მოწმობის მფლობელი გააფრთხილოს მართვის უფლების შეჩერების რისკის შესახებ ელექტრონული ფოსტით ან/და მოკლე ტექსტური შეტყობინებით;
• განისაზღვრა მართვის მოწმობისთვის მინიჭებული ქულათა შემცირების სამართლებრივი შედეგები და მისი გასაჩივრების წესი;
• ქულათა კლების სისტემა არ გავრცელდება ფოტოფირზე ან/და ვიდეოფირზე დაფიქსირებულ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებზე, ასევე, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისათვის დაკისრებული ჯარიმის გადაუხდელობის გამო დაკისრებულ საურავზე.

• Implementation rules for the scoring system was approved by the Minister of Inte...
Implementation rules for the scoring system was approved by the Minister of Internal Affairs with the relevant decree
According to the relevant decree of the Minister of Internal Affairs, terms and procedures for implementation of the scoring system have been defined, in particular:
• The basis for granting a score system for driving license issued by Georgia and other countries was determined;
• Scoring system operation will be implemented through the software of the Service Agency of MIA;
• The personnel of the Patrol Police Department of the Ministry will respond to administrative violations in the traffic movement and in the territory which does not belong to the operational area of the Patrol Police Department, respond on the administrative violation will be made by the employee of the relevant territorial body;
• Obligation of the Ministry of Internal Affairs has been determined to warn the driver (in case of having any information on the traffic rules violation) on the risk of suspension of driving license in case of reduction of the scores by e-mail and / or short text messages;
• The legal consequences of the reduction of points attached to the driver's license and the rule of appeal to the court were also determined;
• The scores reduction system will not be applied to violations recorded by the video or photo cameras as well as on the penalty imposed on the failure of pay the fine imposed on administrative offense;