• შს მინისტრი უმსხვილესი იაპონური ფონდის თავმჯდომარეს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ, უმსხვილესი იაპონური ფონდის - „ნიპონის“ თავმჯდომარეს, იოჰეი სასაკავას შეხვდა. ფონდის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საზღვაო სექტორის განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
გიორგი მღებრიშვილმა იოჰეი სასაკავას ტოკიოში გამართულ სანაპირო დაცვის გლობალურ სამიტში საქართველოს სანაპირო დაცვის წარმომადგენელების მიწვევისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ეს იყო უნიკალური შესაძლებლობა, შევხვედროდით 30-ზე მეტი ქვეყნის საზღვაო უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი უწყებების წარმომადგენლებს და გვემსჯელა თანამედროვე მსოფლიოს წინაშე არსებული გამოწვევების შესახებ. მოგეხსენებათ, სასაზღვრო პოლიცია ქვეყნის საზღვაო უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი ერთ-ერთი უწყებაა. შესაბამისად, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ვანიჭებთ საქართველოს სანაპირო დაცვის შესაძლებლობების განვითარებას. ამ მიზნით, ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ ევროპელ და ამერიკელ პარტნიორებთან, რათა დამატებითი რესურსები იქნას მოზიდული,“ - აღნიშნა შს მინისტრმა.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა იოჰეი სასაკავას შსს-ს სასაზღვრო პოლიციაში განხორციელებული რეფორმები და დაგეგმილი პროექტები გააცნო. შს მინისტრმა სტუმარს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების მართვის ცენტრის შესახებ, რომელიც მსოფლიოში ერთ-ერთი უნიკალურია. აღნიშნული ცენტრი საზღვაო უშიშროების, თავდაცვისა და უსაფრთხოების კომპონენტში ჩაბმულ 11 სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებას აერთიანებს.
„ჩვენი მიზანია საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრი წარმოადგენდეს ინფორმაციის აკუმულაციის, ანალიზისა და ურთიერთგაზიარების არა მხოლოდ ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო ჰაბსაც. ჩვენ ღრმად ვართ დარწმუნებული, რომ საერთო გამოწვევებს ერთიანი ძალებით უნდა ვებრძოლოთ. შესაბამისად, მზად ვართ ჩვენს პარტნიორებს საზღვაო უსაფრთხოების შესახებ ინფორმაცია გავუზიაროთ,“ - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობაზეც ისაუბრეს. საქართველოს შს მინისტრმა სანაპირო დაცვის ინსტიტუციური განვითარების კუთხით ფონდ „ნიპონთან“ თანამშრომლობისთვის მზაობა გამოთქვა.

• Giorgi Mghebrishvili met with the chairman of “Nippon” foundation
Minister of Internal Affairs Giorgi Mghebrishvili met with the chairman of Japan's largest foundation-“Nippon”, Iohei Sasakawa, who is on an official visit to Georgia. One of the main directions of the foundation is maritime sector development.
Giorgi Mghebrishvili thanked the Iohei Sasakawa for inviting Georgian Coast Guard representatives in Coast Guard Global Summit in Tokyo.
"This was a unique opportunity. We met representatives of maritime security agencies from the 30 states to discuss challenges faced by the contemporary world. As you know, border police is one of the agencies responsible for the maritime security. Accordingly, we attach special importance to the development of coastal defense capabilities of Georgia. For this purpose, we are actively cooperating with European and American partners to attract additional resources”-stated Minister of Internal Affairs.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili introduced Iohei Sasakawa to the reforms and planned projects implemented by MIA Border Police. Minister of Internal Affairs of Georgia provided the guest with detailed information about the Joint Maritime Operations Center of Georgia, which is one of the most unique facilities in the mentioned sphere. The center unites 11 different state agencies involved in the Maritime Security, Defense and Security Component.
"Our goal is to operate Maritime Joint Operations Center, not only on the national level, but to convert it into an international hub for accumulation, analysis and information sharing. We are deeply convinced that we have to fight common challenges with united forces. Therefore, we are ready to share information about maritime security with our partners, "stated Giorgi Mgebrishvili.
The sides discussed future cooperation issues. Minister of Internal Affairs of Georgia expressed willingness to cooperate with "Nipon" foundation in terms of coast guard institutional development.