• შს მინისტრი ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლობის შტაბის უფროსს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ, ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლობის შტაბის უფროსს, კონტრ-ადმირალ ჯორჯო ლაციოს შეხვდა.
შეხვედრაზე ნატო-საქართველოს შორის საზღვაო სფეროში არსებულ ორმხრივ ურთიერთობებზე და სამომავლო, კიდევ უფრო ფართომასშტაბიანი თანამშრომლობის პერსპექტივებსა და შესაძლებლობებზე ისაუბრეს. კონტრ-ადმირალმა ქართულ მხარეს ნატო-ს ანტიტერორისტულ ოპერაცია „აქტიურ ძალისხმევაში“ გაწეული მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა და ხაზი გაუსვა საქართველოს მიერ შეტანილ წვლილს საერთაშორისო სტაბილურობისა და უსაფრთხოების გამტკიცების საქმეში.
შს მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლობის შტაბის უფროს, კონტრ-ადმირალ ჯორჯო ლაციოსთან შეხვედრაზე განაცხადა: „საქართველოს მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს საერთაშორისო სტაბილურობისა და უსაფრთხოების განმტკიცებაში. მონაწილეობს ნატოს, ევროკავშირისა და გაეროს ეგიდით წარმოებულ საერთაშორისო მისიებში. შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს ნატოს გაერთიანებულ საზღვაო სარდლობასთან კონტრ-ტერორისტული ოპერაციის – „აქტიური ძალისხმევის“ – მხარდასაჭერად. ოპერაციის მიზანია ხმელთაშუა ზღვისა და მისი მიმდებარე სრუტეების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. გამოვხატავთ მზაობას, გავაღრმავოთ არსებული თანამშრომლობა და, რეგიონის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის ხელშეწყობის მიზნით, გავზარდოთ სანაპირო დაცვის ჩართულობა როგორც ოპერაცია „აქტიური ძალისხმევის ფარგლებში, ასევე ნატოს–ს საზღვაო წვრთნებში მონაწილეობის მიმართულებით. დარწმუნებული ვარ, რომ საპორტო ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილი ერთობლივი სწავლებები და საჩვენებელი წვრთნები ხელს შეუწყობს ნატოს საზღვაო ძალებთან საქართველოს სანაპირო დაცვის ურთიერთთავსებადობის ამაღლებას“.
ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლობის შტაბის უფროსმა შს მინისტრს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში საპორტო ვიზიტით მყოფი ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთი (SNMCMG2) დაათვალიერებინა და საფლაგმანო ხომალდზე „ჰასან ფაშა“ უმასპინძლა.
SNMCMG2 ალიანსის სხვადასხვა წევრი ქვეყნის დროშის ქვეშ მცურავი 4 ხომალდითაა დაკომპლექტებული. ნატოს ხომალდები ბათუმის ნავსადგურში 15 თებერვლამდე დაჰყოფენ და ქართული მხარის მიერ ორგანიზებულ სხვადასხვა ერთობლივ სწავლებასა და საჩვენებელ წვრთნებში მიიღებენ მონაწილეობას.

• Minister of Internal Affairs met with the Chief of Staff of NATO Allied Maritime...
The parties discussed the NATO-Georgia bilateral relations in the maritime sphere and as well as the future, even larger-scale opportunities and prospects of cooperation. Rear Admiral thanked to Georgian party for its support in the antiterrorist operation "Active Endeavour" and emphasized the contribution of Georgia in strengthening the international stability and security.
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister declared at the meeting with Mr. Giorgio Lazio, Chief of Staff, NATO Allied Maritime Command, Rear Admiral: "Georgia is making the significant contribution to international stability and security. It participates in international missions organized under the auspices of the NATO, EU and UN. The Ministry of Internal Affairs is actively cooperating with the NATO Allied Maritime Command to support the counter-terrorist operation - "Active Endeavour". The operation aims to ensure the safety of the Mediterranean Sea and the adjacent straits. We express our readiness to deepen the cooperation and in support the regional security and stability to increase the Coast Guard's involvement in the operation "Active Endeavour", as well as the NATO-led naval exercises. I am confident that the joint trainings and sample exercises planned within the frames of a port visit will promote the higher interoperability of NATO naval forces and Georgian coast guard.”
The Chief of Staff, NATO Allied Maritime Command showed the Minister of Internal Affairs the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2) being on a port visit in the territorial waters of Georgia and hosted in the flagship vessel "Hasan Pasha".
The SNMCMG2 is staffed with 4 vessels floating under the flags of various member states of the Alliance. NATO’s vessels shall stay in the port of Batumi until February 15 and participate in the joint trainings and exercises organized by the Georgian side.