• შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ჯორჯიის შტატის სამართალდამცველებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრის ოფიციალური ვიზიტი აშშ-ში გრძელდება. გიორგი მღებრიშვილი, დელეგაციის წევრებთან ერთად, ჯორჯიის შტატის ქობის ოლქის საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ცენტრის იმიტირებულ სასწავლო სოფელს ეწვია.
ჯორჯიის შტატსა და საქართველოს შორის არსებობს „დაძმობილების“ პროგრამა, რომელიც სამხედრო, ჯანდაცვის და განათლების სფეროებს მოიცავს.
იმიტირებული სოფელი მოსწავლეებისთვისაა განკუთვნილი. ის პოლიციის ბაზაზეა მოწყობილი და საგანგებო სიტუაციების მართვის საკითხებში ბავშვებისა და მოზარდების ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება. იმიტირებულ დასახლებულ პუნქტში მოზარდებს საგანგებო სიტუაციების პრევენციას ასწავლიან და მართვის პრაქტიკულ ჩვევებს უვითარებენ.
ვიზიტის ფარგლებში, გიორგი მღებრიშვილმა, ადგილობრივ პოლიციელებთან ერთად, ატლანტის გზებზე პატრულირება პირადად განახორციელა. „ჩემთვის დანაშაულის და უბედური შემთხვევების პრევენციის მთავარი პირობა ცნობიერების ამაღლებაა. ჩვენი სამინისტროს ხედვაა, რომ კანონმორჩილი მოქალაქის აღზრდა მოხდეს საბავშვო ბაღის, სკოლის ასაკიდან. აშშ-ს პოლიციას მდიდარი გამოცდილება აქვს, როგორც საგზაო მოძრაობის ადმინისტრირების და დანაშულთან ბრძოლის, ისე საგანგებო სიტუაციების მართვის კუთხით. ჩემი სურვილია, საქართველოს პოლიცია მუდმივად განვითარების პროცესში იყოს, დაინერგოს ნოვაციები, რომლებიც უფრო ეფექტურს გახდის ჩვენს მუშაობას. ამიტომ ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია ამერიკელი კოლეგების ცოდნის გაზიარება. მოგეხსენებათ, ჩვენს სამინისტროს განსაკუთრებულად მჭიდრო ურთიერთობა აქვს ჯორჯიის შტატთან. ამ მეგობრობის და თანამშრომლობის ფარგლებში, ბევრი საინტერესო პროექტი განხორციელდა და ეს ნაყოფიერი პროცესი მომავალში აუცილებლად გაგრძელდება“- განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
საქართველოს შს სამინისტროსა და ჯორჯიის შტატის სამართალდამცველებს მრავალწლიანი მეგობრობა და თანამშრომლობა აკავშირებთ. წლების განმავლობაში წარმატებით განხორციელდა მრავალი სასწავლო ვიზიტი და გაცვლითი პროგრამა, ათობით ტრენინგი ჩატარდა სხვადასხვა სამართალდაცვით სფეროში: კრიმინოლოგია, კრიმინალისტიკა, პროფესიული განვითარება, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება, პატრულირება, მენეჯმენტი/მართვა, სპეც.იარაღების გამოყენება, საზოგადოებაზე ორიენტირებული პოლიცია და სხვა.
აშშ-ი საქართველოს შს მინისტრის ვიზიტით ადგილობრივი მედიასაშუალებები დაინტერესდნენ და მინისტრისგან პირადად მიიღეს ინფორმაცია ვიზიტის დეტალებზე. მინისტრმა ჟურნალისტებთან ინტერვიუს დროს განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ამერიკელი და ქართველი სამართალდამცველების წარმატებულ თანამშრომლობაზე.

• Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili met law enforcers of the state ...
Minister of Internal Affairs continues his official visit to the United States. Giorgi Mgebrishvili along with members of the delegation visited Cobb county Safety Village of Public Safety Command Staff.
There’s a twinning program between Georgia and the US state of Georgia covering military, healthcare and education spheres.
Public Safety village is aimed for pupils. Village is arranged on the police base and serves to raise awareness among pupils and adolescents in emergency management issues. At the safety village pupils are taught practical habits to prevent and manage emergency situations.
Within the frames of the official visit Giorgi Mgebrishvii conducted patrolling activities on Atlanta state highways along with the local policemen. “For me the main condition for prevention of road accidents is the awareness raising. We assume that law-abiding citizens should be brought up from the very childhood in kinder gardens and school age. US police has a rich experience in traffic movement administration, crime fighting and in the field of emergency situations management. I wish Georgian police to be constantly involved in the process of education to implement novelties for making our work even more effective. Therefore, the most important thing is to share experience from our American counterparts. You may know about our close cooperation with the US state of Georgia. Within the frames of this friendship and cooperation a series of interesting projects have been implemented and this fruitful cooperation will continue in the future”-state Minister Mgebrishvili.
Georgian Ministry of Internal Affairs and law enforcement agencies of state Georgia have a long-term friendship and cooperation. Throughout years a number of visits and exchange programs were implemented namely in the field of: criminology, forensic sphere, professional development, road safety program, patrolling, management, special arms utilization, public-oriented police and etc.
US local media expressed interest towards the visit of the Minister of Internal Affairs and received information personally from the Minister on the details of the visit. During the interview Minister made special emphasis on the successful cooperation between the US and Georgian law enforcing agencies.