• შინაგან საქმეთა სამინისტროში დონორთა საკოორდინაციო შეხვედრა გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრი უწყებების, დონორი ქვეყნებისა და ორგანიზაციების წარმომადგენელთა შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე დონორებს ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების 2015-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა და მისი განხორციელების მიზნით საბჭოს წევრი უწყებების საჭიროებები წარედგინათ.
საქართველოს მთავრობა უდიდეს მნიშვნელობას ანიჭებს ქბრბ საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლას. აღნიშნულ სფეროში ერთიანი მიდგომის ჩამოყალიბების მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით შეიქმნა უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭო. საბჭოს თავმჯდომარეობს შინაგან საქმეთა სამინისტრო. მისი ხელმძღვანელობით შემუშავდა ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგია, რომელიც 2014 წლის თებერვალში დაამტკიცა მთავრობამ. 2015 წლის მარტში დამტკიცდა სტრატეგიის 2015-2019 წლების სამოქმედო გეგმა.
ქბრბ უსაფრთხოების სფეროში საქართველო აქტიურად თანამშრომლობს პარტნიორ ქვეყნებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, მათ შორის აშშ-სთან, ასევე ევროკავშირთან და გაერო-სთან. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველო პირველი ქვეყანაა „ევროკავშირის ქბრბ რისკების შემცირების გამოცდილებების გაზიარების ცენტრების“ ინიციატივაში, რომელმაც ქბრბ საფრთხეების შემცირების ეროვნული სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა. შსს-სა და გაერო-ს დანაშაულისა და მართლმსაჯულების კვლევის რეგიონთაშორისი ინსტიტუტის (UNICRI) ინიციატივით აღნიშნული დოკუმენტის პრეზენტაციები გაიმართა 2014 წლის ოქტომბერში ნიუ-იორკში, გაერო-ს გენერალური ასამბლეის 69-ე სესიის პარალელურად, ასევე ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციაში (ჰააგა, 2014 წლის დეკემბერი), გაერო-ს რეგიონულ ოფისში (ჟენევა, 2014 წლის დეკემბერი) და დიდი შვიდიანის მასობრივი განადგურების იარაღისა და მასალების გავრცელების წინააღმდეგ გლობალური პარტნიორობის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე (მიუნხენი, 2015 წლის აპრილი).
სხვადასხვა ქვეყანა უკვე გამოთქვამს სურვილს, რათა საქართველომ მათ გაუზიაროს საკუთარი გამოცდილება აღნიშნულ სფეროში და მეტიც, დაეხმაროს მათ ეროვნული სამოქმედო გეგმების შემუშავების პროცესში.

• Donor Coordination Meeting was held at MIA
At the Ministry of Internal Affairs the meeting was held between Interagency Coordinating Council for the fight against Chemical, Biological, Radiation and Nuclear (CBRN) hazards and representatives of donor states and organizations. At the meeting donors got familiarized with CBRN threat reduction action plan for 2015-2019 and requirements for its implementation.
The Georgian Government attaches great importance to the fight against CBRN threats. In order to form the integrated approach in the mentioned field, the Prime Minister has established the Interagency Coordinating Council. The council is chaired by the Ministry of Internal Affairs under the guidance of which CBRN threat reduction national strategy was developed which was approved by the government in 2014. In March of 2015 an action plan for 2015-2019 strategy action plan was approved.
In the sphere of CBRN security Georgia is actively cooperating with partner states, international organizations, including United States as well as EU and UN.
It is notable that Georgia is the first country within “Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Risk Mitigation Centers of Excellence” of European Union to have elaborated and endorsed the mentioned document. Under the initiative of the Ministry of Internal Affairs and United Nations Interregional Crime and Justice Research Center (UNICRI) the mentioned document was presented in parallel with UN General Assembly's 69th session in New York, at the Organization for Prohibition of Chemical Weapons (Hague, December 2014), UN regional office (Geneva, December 2014), the G7 Global Partnership Against the Spread of Weapons and Materials of Mass Destruction” working meeting (Munich, April, 2015).
Various countries have already expressed eagerness to share Georgia’s experience and even more, to receive assistance from Georgia in the mentioned field for elaboration of the National Action Plan.