• შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა კამპანიის - ”ნუ წაართმევ ბავშვობის” ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა კამპანიის - ”ნუ წაართმევ ბავშვობის” ფარგლებში სკოლის მოსწავლეებთან საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლები, სამინისტროს საინფორმაციო კამპანიის - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ ფარგლებში, ადგილობრივი საპოლიციო დანაყოფებისა და სსიპ - საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ 112-ის წარმომადგენლებთან ერთად, აჭარის, კახეთის, შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონებისა და თბილისის სკოლების 500-მდე მოსწავლეს შეხვდნენ.
საინფორმაციო შეხვედრების ფარგლებში, სკოლის მოსწავლეებთან განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: ბავშვობის ასაკში ქორწინება და საზიანო პრაქტიკები, არსებული გამოწვევები, ბავშვთან ქორწინების მოტივით ჩადენილი დანაშაულებისადმი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიდგომები. ასევე, მოსწავლეებთან ყურადღება გამახვილდა ამ კატეგორიის დანაშაულების აღმოფხვრის თვალსაზრისით საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობასა და პოლიციისადმი მომართვის გზებსა და საშუალებებზე.
კამპანიის ფარგლებში, საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ ყველა საჯარო და კერძო სკოლაში განთავსდა საინფორმაციო ხასიათის პოსტერები. პოსტერებზე ადრეულ ასაკში ქორწინებასთან დაკავშირებულ საკითხებსა და პოლიციისადმი მომართვის გზებზე მოსწავლეებისთვის საჭირო ინფორმაციაა დატანილი.
კამპანია - „ნუ წაართმევ ბავშვობას“ მეოთხე წელია, გაეროს მოსახლეობის ფონდთან (UNFPA) თანამშრომლობით იმართება. მისი მიზანია ბავშვობის ასაკში ქორწინების ხელშემწყობი დანაშაულების აღმოფხვრა და ამ საკითხზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, ასევე, აღნიშნული კატეგორიის საქმეების შესახებ სამართალდამცველებისთვის დროული შეტყობინების უზრუნველყოფა.

• Employees of the Ministry of Internal Affairs held information meetings with sch...
Employees of the Ministry of Internal Affairs held information meetings with schoolchildren within the framework of ”Do Not Deprive Childhood” campaign
Employees of Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs, within the framework of the Ministry's information campaign - "Do Not Deprive Childhood" together with representatives of local police units and Public Safety Command Center 112, held informative meetings with up to 500 schoolchildren in Ajara, Kakheti, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti regions and Tbilisi.
Within the framework of the information meetings, such important issues as: child marriage and harmful practices, existing challenges, approaches of the Ministry of Internal Affairs to crimes committed with the motive of child marriage were discussed with schoolchildren. Also, students were focused on the importance of community involvement in terms of eliminating this category of crimes and the ways and means of approaching the police.
As part of the campaign, informative posters were placed in all public and private schools in Georgia. The posters contain the necessary information for students on issues related to early marriage and ways to approach the police.
The campaign - "Do Not Deprive Childhood" is running for the fourth year in cooperation with the United Nations Population Fund (UNFPA). Its purpose is to eliminate crimes related to early marriages and raise public awareness on this issue, as well as to ensure timely notification on cases of the mentioned category to law enforcement officers.