• შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ფინანსური დანაშაულების გამოძიების საკ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ფინანსური დანაშაულების გამოძიების საკითხებზე ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ფინანსური დანაშაულების გამოძიების საკითხებზე გამართულ უწყებათშორის სწავლებაში მიიღეს მონაწილეობა. ტრენინგი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „სასწავლო და ოპერატიული პარტნიორობა ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ TOPCOP“ - ფარგლებში ჩატარდა.
სწავლება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა - მამუკა ჭელიძემ. მან მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლებს მხარდაჭერისთვის და პროექტის გუნდს აქტიური თანამშრომლობისთვის.
სწავლებაში ასევე მონაწილეობდნენ ფინანსთა სამინისტროს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლები.
უწყებათაშორის ტრენინგს სამართალდამცველთა სწავლების ევროკავშირის სააგენტოს (CEPOL) მიერ მოწვეული ექსპერტები უძღვებოდნენ. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლები.
სწავლებაზე ექსპერტებმა განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა: არალეგალური შემოსავლის კონფისკაციის ხერხები; კრიმინალური გზით დაგროვებული ქონების ჩამორთმევისა და მართვის გზები; კრიმინალური გზით დაგროვებული ქონების მოძიება და კონფისკაცია; ევროკავშირის წევრი ქვეყნების გამოცდილება ფინანსური დანაშაულის გამოძიების კუთხით და სხვ.
აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, 2020 წლიდან ხორციელდება და 2024 წლამდე გაგრძელდება. მისი მიზანია სტრატეგიული და ოპერატიული თანამშრომლობის გაძლიერება სამართალდამცავ უწყებებს შორის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელარუსი, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა), ასევე, ევროკავშირის წევრ-სახელმწიფოებსა და ევროკავშირის შესაბამისი სამართალდამცავი უწყებების შესაძლებლობების და რეგიონული ქსელის გაძლიერება საერთაშორისო ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ.

• Employees of the Ministry of Internal Affairs participated in inter-agency train...
Employees of the Ministry of Internal Affairs participated in inter-agency training on financial crimes
Employees of the Ministry of Internal Affairs participated in an inter-agency training on financial crimes. The training was implemented in the framework of the project "Training and Operational Partnership Against Organized Crime (TOPCOP).
Mamuka Chelidze - Director of Central Criminal Police Department delivered the opening remaks. He thanked the EU Delegations for support and proactive cooperation.
Representatives of the Ministry of Finance, State Security Sevrice and Prosecutor General's Office also attended the training.
Experts selected by the European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) led the training course. EU delegation representatives also attended the event.
The experts discussed, issues such as: seizure of illegal income; magament and seizure of illegally acquired assets; seeking and seizure of illegally acquired property; experience of EU member states on fight against financial crime etc.
The project has been implemented in close cooperation with the International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs since 2020 and will continue until 2024. The project aims to strengthen strategic and operational partnership among law enforcement agencies, Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine), EU Member States and relevant EU agencies, as well as to enhance the capacity of relevant law enforcement agencies and strengthen the regional network to fight international organized crime.