• შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამაშველო ოპერაციებისთვის განკუთვნილი მეორე ახალი ევ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამაშველო ოპერაციებისთვის განკუთვნილი მეორე ახალი ევროპული ტიპის „H 145“ გადმოეცა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციას რიგით მეორე "H 145“ ვერტმფრენი შეემატა. მისი ოფიციალური გადმოცემა გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის საწარმოში მოხდა. ვერტმფრენი აღჭურვილია სამაშველო საშუალებებით და ასევე, გამორჩეულია სიმაღლეზე ოპერირების შესაძლებლობით. ახალი ბორტი სრულად დაკომპლექტებულია ხანძართან ბრძოლისა და სამთო-სამაშველო აღჭურვილობით.
აღსანიშნავია, რომ ახალი, ევროპული ტიპის „H 145“ ვერტმფრენის საქართველოში ტრანსპორტირება ქართული ეკიპაჟის მიერ განხორციელდა, რომელთაც სრული გადამზადება გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის​ სასწავლო აკადემიაში გაიარეს.
2022 წლის 19 დეკემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ხელშეკრულება გაფორმდა ფრანგულ კომპანია „Airbus Helicopters“-თან სამი „H145“ ვერტმფრენის შეძენასთან დაკავშირებით. მესამე ბორტის გადმოცემა ქართული მხარისთვის 2024 წლის ივნისამდე იგეგმება.

• A novel European-type “H145” helicopter has been handed over to the Ministry of ...
A novel European-type “H145” helicopter has been handed over to the Ministry of Internal Affairs for Search and Rescue Operations
A novel European-type “H145” helicopter has been handed over to the Ministry of Internal Affairs for the purpose of conducting Search and Rescue Operations. This is the second of the “H145” helicopters that the Border Police of the Ministry of Internal Affairs has procured from “Airbus Helicopters”. The transfer of the helicopter occurred in the manufacturing facility of “Airbus Helicopters” located in Germany.
The helicopter is equipped with fighting and rescue equipment and is exceptionally well suited for operating at high-altitudes.
It should further be noted that the transportation of the new, European-type "H 145" helicopter to Georgia was carried out by a Georgian crew, thoroughly trained at the "Airbus Helicopters" training academy.
On December 19, 2022, the Ministry of Internal Affairs signed a contract with the French company "Airbus Helicopters" regarding the purchase of three "H145" helicopters. The delivery of the third “H145” helicopter to Georgia is planned to be conducted till June.