• შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლონეთმა სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროს განვითარები...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლონეთმა სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროს განვითარებისთვის სასწავლო აღჭურვილობა გადასცა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიას, სამოქალაქო უსაფრთხოების მიმართულებით სწავლების განვითარების მიზნით, პოლონეთისგან სასწავლო აღჭურვილობა გადაეცა. პოლონეთის ელჩმა საქართველოში მარიუშ მაშკიევიჩმა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეს - ვლადიმერ ბორცვაძეს აღჭურვილობის ჩუქების სერტიფიკატი საზეიმო ვითარებაში გადასცა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ პოლონურ მხარეს სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა.
„დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ჩვენს პოლონელ პარტნიორებს სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროში შეტანილი წვლილისთვის. თანამედროვე სტანდარტების ინფრასტრუქტურა ხელს შეუწყობს ახალი სასწავლო პროგრამების განხორციელებას და დაეხმარება ჩვენს მეხანძრე-მაშველებს კვალიფიკაციის ამაღლებაში“, - განაცხადა ვლადიმერ ბორცვაძემ.
აღჭურვილობის გადაცემის ღონისძიება შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის განსაკუთრებულ სიტუაციებზე რეაგირების მთავარი სამმართველოს ბაზაზე გაიმართა.
ღონისძიებას, ასევე, ესწრებოდნენ პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განვითარების თანამშრომლობის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, პოლონეთის რესპუბლიკის საელჩოს კონსული, პროექტის ხელმძღვანელის მოადგილე, ვარშავის მთავარი სახანძრო სკოლის ინსტრუქტორები და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიას სასწავლო აღჭურვილობა პოლონეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, პოლონეთის რესპუბლიკის საელჩოსა და ვარშავის მთავარი სახანძრო სკოლის დახმარებით განხორციელებული პროექტის - „შსს-ს აკადემიის სამოქალაქო უსაფრთხოების საკითხებში მომზადების სამმართველოს შესაძლებლობების განვითარება“ - ფარგლებში გადაეცა.
პროექტი მოიცავს პრაქტიკული სწავლებისთვის განკუთვნილ მრავალფუნქციურ სახანძრო-სამაშველო სიმულატორს, 17 ინსტრუქტორისთვის განკუთვნილ სრულ სახანძრო ეკიპირებასა და შესაბამის სასწავლო აღჭურვილობას.
ღონისძიების ოფიციალური ნაწილის დასრულების შემდეგ, ახალგადმოცემული აღჭურვილობის გამოყენებით, საჩვენებელი სასწავლო სესია გაიმართა.
უახლოეს მომავალში ვარშავის მთავარი სახანძრო სკოლის ინსტრუქტორები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის სამოქალაქო უსაფრთხოების საკითხებში მომზადების სამმართველოს ინსტრუქტორებს გადაცემული სასწავლო აღჭურვილობის გამოყენებისა და შესაბამისი სასწავლო მოდულის შექმნის შესახებ სპეციალურ ტრენინგს ჩაუტარებენ.

• Ministry of Internal Affairs received training equipment from Poland for enhanc...
Ministry of Internal Affairs received training equipment from Poland for enhancing the field of civil protection
The Academy of the Ministry of Internal Affairs has received equipment from Poland for the purpose of training in the field of civil protection. The Ambassador of Poland to Georgia, Mariusz Maszkiewicz handed over the donation certificate to the Deputy Minister Vladimer Bortsvadze during the solemn ceremony.
Deputy Minister of Internal Affairs has expressed gratitude towards the Polish side for the contribution in the field civil protection.
“I would like to express my gratitude towards the polish side for the partnership and contribution made in the sphere of civil protection. Contemporary infrastructure will facilitate the process of implementing new study programs and boost the qualification of our firefighters and rescuers.”- stated Vladimer Bortsvadze.
Ceremony dedicated to the equipment donation was held on the base of the Emergency Response Main Division under the Emergency Situations Management Service.
The event was also attended by Deputy Director of the Development Cooperation Department under the Ministry of Foreign Affairs of Poland, Deputy Head of the Project, Main School of Fire Service instructors and representatives of the Ministry of Internal Affairs.
Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia received training equipment under the initiative of the Ministry of Foreign Affairs of Poland, within the frames of the project “Capacity Building of MIA Academy in the field of civil protection”- co-facilitated by the Embassy of Poland to Georgia and Main School of Fire Service of Poland.
The project includes multi-functional fire and rescue simulator, aimed for practical training as well special, fire uniforms and relevant training equipment for 17 instructors.
After the completion of the official ceremony, demonstrative exercise was held with the special equipment donated by the Polish side.
In the nearest future, instructors from Warsaw Main School of Fire Service will arrive to hold trainings and familiarize Georgian instructors from Civil Protection Training Division under the Academy of the Ministry of Internal Affairs with the newly donated equipment.